ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 13:39

Şoförler Odası’ndan sürücülere sıcak hava uyarısı

Şoförler Odasından sürücülere sıcak hava uyarısı


Adana Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Kazım Barışık, şehir içi ve şehirlerarası yollarda araç kullanan sürücüler ve şoför esnafına önemli uyarılarda bulundu.

Tatil mevsimi nedeniyle, karayollarındaki araç trafiğinin yoğunlaştığını, 40 dereceyi aşan sıcakla birlikte, oruçluluk durumuna göre direksiyon başındaki insanların sinir ve stresinin de yükseldiğine dikkat çeken Başkan Barışık, böyle durumlarda sürücülerde azalan dikkat ve refleks zayıflığının, trafik kazalarını arttırdığını söyledi.

Özel araç sahibi sürücülerin de uzun mesafeli tatile çıkarken, mümkün olduğu kadar havanın serin olduğu sabah ve akşam saatlerinde hareket etmelerini isteyen Barışık, ”Aşırı sıcak havalarda, özellikle 11.00 -15.00 saatleri arasında, ayrıca uykusuz, yorgun ve alkollü olarak trafiğe çıkılmamalı. Aracı kullanacaklar, özellikle açık renkli, hafif pamuklu giysiler giymeli, oruçluluk durumuna göre aşırı yemek yememeli, yağlı yiyeceklerden kaçınmalı. Donanımlı araçlarda, klimalar mutlak açılmalı, klimasız araçlarda ise camlar açık tutulmalıdır. Uzun yolda kaliteli ve güneş ışığını iyi filtre edebilen güneş gözlükleri kullanılmalı, sık sık mola vererek, hem kendimizi hem de araçlarımızı dinlendirmeliyiz.“ dedi.

Sıcakların etkisiyle eriyen asfaltta araç kullanan sürücülerin, çok dikkatli davranmalarını, erimiş asfaltın kış aylarındaki buzlanma kadar tehlikeli olduğunu, bu nedenle aşırı hız ve ani fren yapılmamasını isteyen Barışık şöyle dedi: “Yolculuk öncesi, araç bakımı mutlak yapılmalı, sıcak hava nedeniyle lastiklerde oluşacak gevşeme kontrol edilmeli, kabak lastiklerle de yola çıkılmamalıdır. Sürücü, aracını teknik özelliklerine, yol, görüş ve trafik durumuna göre ayarlamalı, kesinlikle de hatalı sollama yapmamalı, gideceği yere çok acil değilse, biraz da gecikmeli gitmeyi düşünmelidir.”

Aşırı sıcaktan en çok kamu hizmeti yapan toplu taşımacı esnafının etkilendiğini de dile getiren Barışık, güneş altında işe çıkmama gibi lüksü bulunmayan bu sürücülerin, yolcusunu ve yükünü zamanında yerine ulaştırmak zorunda olduğuna işaret ederken, onlarında bu mevsimde her zamankinden daha dikkatli ve soğukkanlı hareket etmesini istedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER