ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 17:15

SODES'den 4 yıldır en çok destek alan il Van


Türkiye'de Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında son 4 yıldır en çok payı Van aldı. Bu başarının bir ekip çalışması olduğunu belirten Van Valisi Münir Karaloğlu, projesi kabul olmayanların kesinlikle bu yoldan vazgeçmemelerini, projenin eksiklerin tamamlanıp tekrar sunulmasını istedi.

Van Sosyal Destek Programı (SODES) Bilgilendirme ve Proje İmza Toplantısı, Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) toplantı salonunda gerçekleşti. Toplantı, SODES kapsamında yapılan çalışmaların yer aldığı slayt sunumun izlenmesi ile başladı. SODES Proje Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Sinan İmamoğlu'nun sunulan projeler kapsamında Van’a kazandırılan hizmetlerle ilgili bilgiler sunmasının ardından konuşan Van Valisi Münir Karaloğlu, SODES'in önemine değindi.

Karaloğlu, SODES'in İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde bazı vilayetlerin bulunduğu toplam 34 vilayette uygulanan bir program olduğunu kaydetti. SODES'te şu ana kadar önemli işlerin yapıldığını anlatan Vali Karaloğlu, "Van olarak 2012 yılında en fazla desteği alan il olduk. Biz valilik bünyesinde proje koordinasyon merkezi oluşturduk ve sadece SODES ile ilgili değil Avrupa Birliği ve diğer yerel fonlardan, şehrimize daha fazla kaynak aktarmak için uzman arkadaşlardan oluşan bir proje koordinasyon merkezi oluşturduk. O merkez sizden gelen projeleri ilgili birime, bakanlığa veya Avrupa Birliği'ne göndermeden önce burada bir eksiği var mı, bu projenin geçmesi için gerekli koşulları sağlıyor mu, sağlamıyor mu diye uzman arkadaşlar eliyle tekrar gözden geçiriliyor. Eksikleri tamamlayıp gönderdiğimizden dolayı 4 yıldır Türkiye'de SODES'ten en çok pay alan il Van oldu." dedi.

"PROJELERİNİZDE ISRAR EDİN VAZGEÇMEYİN"

Projesi kabul olmayanların kesinlikle bu yoldan vazgeçmemelerini de isteyen Vali Karaloğlu, eksiklerin tamamlanıp tekrar sunulmasını istedi. Vali Karaloğlu, "Bu sene yoksa gelecek sene var. Eksiğinizi tamamlayın, ısrar edin. Bu sene projesi geçmeyen bütün paydaşlarımıza kesinlikle vazgeçmeyin. Projenize güveniyorsanız, bakın hangi kriterlerden elenmişse, eksikleri tamamlayın, ısrar edin, inşallah gelecek sene tekrar aynı projenize veya dönüştürdüğünüz projenize kaynak alma şansınız vardır. 2013 yılını ilave ederseniz 50 milyon TL biz kaynak almış olduk Van'a. 50 milyonu 10 sene önce telaffuz etmemiz için bütün ilin yatırımlarını içine katarsak ancak telaffuz edebilirdik. Bu Türkiye'nin nereden nereye geldiğini gösterir. Ülkemizin ekonomisinin ne kadar sağlam temeller üzerinde yükseldiğini gösterir ve buradaki arkadaşların işlerini ne kadar ciddi yaptığını gösterir. Bu ciddi bir kaynak ve bu ciddi kaynaklarla birçok şeyler yapıldı.

"SODES'TE SİVİL TOPLUMUN PAYINI YÜZDE 50'NİN ÜZERİNE ÇIKARMALIYIZ"

Buradaki hedeflerinin ilk olarak yoksullukla mücadele etmek olduğunu dile getiren Karaloğlu, "ikincisi işsizlikle mücadele, üç ve en önemlisi de göçle şehirlere gelen nüfusun entegrasyonunu sağlamak, bütünleşmesini sağlamak. Bu sene bir farklılığımız dünyada kamu hizmetlerinin birçoğu 3'ncü sektör dediğimiz sivil toplum örgütü eliyle yapıyor dünyada. Bizimde bu noktada dünyayı takip etmemiz lazım. Sivil topluma daha çok destek verip, daha güçlü hale getirip sivil toplumu kamu hizmetlerinin içine daha fazla almamız lazım. Onun içinde SODES'te sivil toplum payını arttıralım. Benim niyetim yüzde 50'ye çekmekti, yüzde 39'a kadar gelmişiz. İnşallah önümüzdeki yıllarda sivil toplumun payını yüzde 50'nin üzerine çıkarmamız gerekir." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından toplantı sona erdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER