ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Haziran 2014 Pazartesi 20:13

Snowden sığınma süresini uzatmak istiyor

Snowden sığınma süresini uzatmak istiyor

Edward Snowden'in Rusya'daki geçici sığınma süresini uzatmak istediği bildirildi.


ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden'in Rusya'daki geçici sığınma süresini uzatmak istediği bildirildi.

Snowden'in avukatı Anatoli Kuçerena, gazetecilere yaptığı açıklamada, Snowden'in Rusya'daki oturma iznini uzatmak istediğini ve bunun için gerekli evrakları hazırladığını söyledi.
Evrakların Rusya Federal Göçmen Bürosu'na takdim edileceğini ifade eden Kuçerena, Snowden'in "oturma izni mi yoksa siyasi sığınma mı" talep edip etmediğini bilmediğini kaydetti.

NSA'nın ABD ile diğer ülkelerde milyonlarca kişinin ve liderlerin telefon konuşmalarını kaydederek istihbarat topladığını ortaya koyan belgeleri sızdırarak gündeme gelen Snowden, 23 Haziran 2013'te Rus havayolu şirketi Aeroflot'a ait uçakla Hong Kong'dan ayrılarak Şeremetyevo havaalanına inmiş ve Rusya gümrük kapısından geçmeyerek havaalanının transit yolcu bölümünde kalmıştı. Snowden, havaalanından çıkışını ve diğer ülkelere gidebilmesini sağlamak için avukatı Anatoli Kuçerena vasıtasıyla Rusya'dan geçici sığınma talebinde bulunmuştu. Talebi değerlendiren Rusya Federal Göçmen Bürosu, 1 Ağustos'ta kendisine bir yıllık geçici sığınma hakkı vermişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER