ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2014 Salı 20:37

SMDK Başkanı Carba Moskova'da


Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed el-Carba, Rusya'ya Esed güçlerinin suç işlediğine dair kanıtlar sunduklarını ve Moskova'dan Suriye'de yaşanan insani durumla ilgili reaksiyon beklediklerini söyledi.
Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile gerçekleşen görüşmesini değerlendiren Carba, ''Lavrov ile şeffaf bir görüşme gerçekleştirdik. Cenevre mutabakatını ve bizim için ana şart olan geçiş yönetim organını değerlendirdik'' dedi.
Carba, Moskova ziyaretinin SMDK için önemli olduğuna vurgu yaparak ''Bizim Rusya ile iyi ilişkilerimiz var. Bu ilişkilerin gelişerek devam etmesini umuyoruz. Gelecekte SMDK'nın Moskova ziyaretleri devam edecektir'' değerlendirmesinde bulundu. Carba, ziyaret sayesinde Rusya'nın SMDK'nın tutumunu daha iyi anladığını belirtti.
Esad yönetiminin, Cenevre-2 Konferansı'nın ikinci tur görüşmelerinde muhalefet heyetinin genişlemesi yönündeki açıklamalarını değerlendiren Carba, şöyle konuştu:
''Biz müzakerelerde Suriye muhalefetinden mümkün oldukça çok grubun temsil edilmesini istiyoruz. Ama muhalefet delegasyonunda o ya da bu sebeple rejimle bağlantısı olan kimse olmayacak. Eğer Esed rejimi müzakerelerde muhalefet saflarına 'cep muhalefeti' ya da kukla eklemeyi düşünüyorlarsa hayal görüyorlar.''
-''İslam cephesi devrimcidir, terörist değil''-
Carba, İslam cephesinin terörist bir organizasyon değil devrimci olduğunun altını çizdi. Carba, ''İslam cephesi bizim bakış açımıza göre, en başından beri rejime karşı hareket eden bir yapılanmadır. En başından barışçıl gösterilerle bunu yaptık ancak rejimin yaptıkları Suriyelileri silah tutmaya yöneltti. Biz bu organizasyonu terörist yapılanma değil devrimci olarak görüyoruz'' değerlendirmesini yaptı.
SMDK'nın Esed'in gitmesini istediğini hatırlatan Carba, ''Lavrov'la görüşmede, Esed halkının taleplerini ve tüm dünyanın kabul ettiği Cenevre-1 mutabakatının şartlarını yerine getirmeyi kabul edene kadar kavganın devam edeceğini söyledik'' diye konuştu. Carba, Esed yönetiminin muhalefete karşı düşmanca eylemlerinin devam ettiğini anımsatarak ''Bu tutumlar, Cenevre-2'de yeni turları riske atar'' uyarısında bulundu.
-''Suriye krizinin çözümünde Rusya ile ortak yaklaşımdan söz edemeyiz''-
SMDK Genel Sekreteri Bedir Camus ise Esed yönetimde olduğu sürece terörizm problemiyle ilgil hiçbir görüşmenin olmayacağını söyledi. Camus, ''Biz Cenevre'de terörizm problemini konuşmayı reddetmedik. Ama soru şu: Terörist kim? Esed varken hangi terörizmden konuşmak mümkün'' dedi.
SMDK ile Rusya'nın diyalog içinde olmaya devam edeceğini söyleyen Camus, ''Suriye krizinin çözümünde Rusya ile ortak yaklaşımdan söz edemeyiz. Ama Rusya ile irtibat halinde ol devam edeceğiz çünkü Rusya bölgede sorunun çözümünde önemli aktör'' ifadesini kullandı.
SMDK üyesi Mişel Kilo da görüşmede Rusya'nın geçiş hükümetinde yer alabilecek aday ismi teklif etmediğini söyledi. Kilo, ''Rusya bize isim sunmadı. Biz geçiş hükümetine elini kana bulaşmış hiç kimseyi kabul etmeyeceğiz. Rusya'nın bize böyle bir isim teklif etmesi olasılığını göz ardı ediyoruz'' diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER