ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Nisan 2013 Salı 16:52

Slovenya'dan Hırvatistan'a AB onayı


Slovenya Meclisi, 1 Temmuz itibarıyla Avrupa Birliği (AB) üyesi olacak Hırvatistan'ın AB'ye katılım antlaşmasını onayladı.
     Slovenya Meclisi'nde 90 milletvekilinin katılımıyla yapılan oylamada, 82 milletvekili olumlu yönde oy kullandı. Böylece, antlaşmanın onaylanması için gerekli üçte ikilik çoğunluk sağlanmış oldu.
     Slovenya'nın antlaşmayı onayladığının kamuoyuna duyurulduğu resmi törene, Hırvatistan Başbakanı Zoran Milanoviç ile Dışişleri ve AB Bakanı Vesna Pusiç de katıldı.
     Hırvatistan ve Slovenya 11 Mart'ta Ljubljana Bankası sorununun çözümüne yönelik uzlaşmaya varmış, böylelikle Hırvatistan'ın AB üyesi olabilmesinin önündeki son sorun da çözüme kavuşturulmuştu.
     Slovenya Meclisi'nin Hırvatistan'ın AB'ye katılımını onaylamasının ardından söz konusu anlaşmayı onaylamayan dört AB üyesi Almanya, Belçika, Danimarka ve Hollanda kaldı.
     Bu arada, Slovenya'ya günübirlik ziyarette bulunan Hırvatistan Başbakanı Milanoviç, Slovenyalı mevkidaşı Alenka Bratuşek ve eski başbakan Yanez Yanşa ile görüştü. Milanoviç, meclisteki oylamanın ardından Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor'un daveti üzerine Podroznik Villası'ndaki öğle yemeğine katıldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER