ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 14:45

Şizofreni hastaları polisin yakın takibinde


Emniyet Genel Müdürlüğü(EGM), şizofreni hastalarının polis kontrolünde tutulması için çalışma başlattı.
     Emniyet yetkilileri, Antalya'da Ekim ayında 3 polisin öldürülmesi olayının faili Çağrı Danışman'ın şizofren olduğunun ortaya çıkması üzerine şiddet eğilimli şizofreni hastalarının polis kontrolünde tutulması için çalışma başlattı.
     Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle temasa geçen EGM yetkilileri, şizofrenlerin sağlık ve adres bilgilerini alıp karakollara bildirecek.
     Böylece her karakol, kendi mıntıkasında kaç şizofreni hastası bulunduğunu, bu hastaların nerede, kimlerle yaşadığını ve ne iş yaptıklarını bilecek. Ekipler, şizofren tanılı bireylerin aileleriyle de zaman zaman görüşecek.
     Polis, şiddet ve cinayet eğilimli hastaların durumunu periyodik olarak takip ederek, önleyici tedbirler alacak.
     Tedavi gören ya da hiç hastaneye gitmemiş şizofrenlerin kayıt altına alınmasıyla şizofrenlerin suç işlemesinin engellenmesi amaçlanıyor.
    
     -Şizofreni tanılı bireyler şiddet davranışı göstermeye daha yatkın-
    
     AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, araştırmalar, Türkiye'de şizofrenler tarafından öldürülenlerin yüzde 69,4'ünün aile içinden biri olduğunu ortaya koyuyor. Türkiye'deki cinayetlerin yaklaşık yüzde 3'ü, ABD'de ise yüzde 5'i şizofrenler tarafından işleniyor.
     Şizofreni tanılı bireylerin şiddet davranışı göstermeye daha yatkın olduğunu ortaya koyan araştırmalar, cinayet işleyen şizofreni tanılı bireylerin tüm cinayet vakaları içindeki yaygınlığının, şizofreninin toplumsal yaygınlığından daha yüksek olduğunu gösteriyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER