ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 15:28

SİYAH Hanım Komisyonu, Kilis'te

SİYAH Hanım Komisyonu, Kiliste


İç savaşla kan gölüne dönen Suriye’deki kadın ve çocuklara insani yardım götürmek için hafta sonu çatışma bölgesine doğru yola çıkan SİYAH Hanım Komisyonu, Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin barındığı Kilis Mülteci Kampı’nda mola verdi. Otobüsle Kilis’e ulaşan komisyon üyeleri, mülteci kampında Suriyeli kadın ve çocuklarla buluştu. Hayırseverlerin gönderdiği eldiven, çorap, iç çamaşırı, içlik ve oyuncak gibi yardım ve hediyeleri sahiplerine teslim eden komisyon üyeleri, ihtiyaçları da tespit etmek için çalışma başlattı. Mülteci kadın ve çocuklarla zaman geçiren SİYAH gönüllüleri, sığınma kampında bir hafta buyunca kahvaltı düzenleyecek.

SİYAH Hanım Komisyonu’nun Suriye yolculuğu ile ilgili bilgi veren Samsun İnsani Yardım Hareketi Başkanı İdris Akdin, bir hafta buyunca sürdürülen faaliyet sonucunda toplanan yardım ve hediyelerin kadın ve çocuklara ulaştırıldığını söyledi. Yurtlarından koparılmış insanları bir nebze de olsa sevindirmek istediklerini ifade eden Akdin, mülteci kamplarına giden komisyon üyelerinin durumu yakından görmelerinin sonraki çalışmalarda daha faydalı olacağını kaydetti.

Hanım komisyonunun bir hafta süresince mültecilere kahvaltı vereceğini dile getiren SİYAH Başkanı İdris Akdin, “Suriye'nin çatışma bölgesine doğru yola çıkan 6 kişilik bayan ekibimiz, Kilis Mülteci Kampı’na vardı. Daha önce çorap, eldiven, içlik, bere gibi çocuklar için acil giyim maddelerini temin eden hanım ekibimiz, bunları sahiplerine teslim etti. Bayan ekibimiz, kampları da gezerek ihtiyaç listesiyle ilgili tespit yapıp rapor oluşturacak. Çalışmalarımız bu rapor doğrultusunda devam edecek.“ bilgisini verdi.

“TANZANYA’DA SAMSUN SAĞLIK MERKEZİ KURULUYOR”

Tanzanya’nın Zanzibar bölgesinde yaptıkları çalışmada Müslümanların acil ihtiyaçlarından birinin sağlık merkezi olduğundan yola çıkarak bölgede Samsun Sağlık Merkezi yapımını üstlendiklerine değinen Akdin, “Bunun için gerekli kaynağı temin ettik. Toplam 21 bin Euro tutacak olan sağlık ocağının temeli atıldı. İnşaat ve iç teşrifat en kısa zamanda bitirilerek hizmete açılacak. Diğer önemli ihtiyaç olan 3 su kuyusu yapımına da başlayacağız.” ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER