ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 14:46

Sivil toplum, sigara mücadelesindeki başarıyı tartıştı


Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK) Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, halk sağlığını korumakta kararlı olduklarını ve tütün kontrol politikalarını yakından izlediklerini belirtti.
Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi, Ankara’da gerçekleştirdiği çalıştayda, Tütün Mamüllerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun'u dünü, bugünü ve yarınıyla değerlendirerek açıklamalarda bulundu.

    Ocak 2008 de kabul edilen 4207 sayılı kanun ile elde edilen kazanımların üzerinden 5 yıl geçmesi üzerine düzenlenen etkinlikte konuşan Başkan Prof Dr Tezer Kutluk, 2012 yılı sigara tüketim sayılarının TAPDK ve Maliye Bakanlığı bildirimlerine göre 1999’dan beri azalmakta olan trendin tersine, ilk kez yükselme gösterdiğine işaret etti.

    Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof Dr Elif Dağlı da, “2011 yılına göre 2012 yılında 8 milyar çubuk daha fazla sigara içilmiştir. Bu durum, halk sağlığı açısından alarm zillerinin çaldığını göstermektedir.” dedi.

    Kapalı alanda sigara yasaklarına işletmelerin uyumunun yüksek olmadığını belirten HASUDER üyesi Prof Dr Dilek Aslan da, pasif etkilenimin yol açtığı hastalıkların önüne geçilmesinin elzem olduğunu dile getirdi.

    SİGARA SATIŞ NOKTALARI KANUNU İHLAL EDİYOR

    Türk Toraks Derneği ve Sağlık Enstitüsü Derneği tarafından Satış noktası reklamları konusunda 7 ilde bir yürütülen çalışma sonuçlarını açıklayan Prof. Dr. Oğuz Kılınç ise sigara satış noktalarının yüzde 90’ında kanun ihlali bulunduğunu belirtti. Kılınç, “Bu ihlallere sigara paketlerinin işletme dışından görünmesi, müşterinin doğrudan ulaşılabilirliği, işletmede reklam unsurlarının bulunması gibi önemli hususlar dahildir.” açıklamalarında bulundu.

    Dikkat Çocuk Var Derneği Başkanı Tanzer Gezer istatistiklere değinerek şunları ifade etti:
“Tütün kontrolü çerçeve sözleşmesinin 5, 3. maddesi gereğince halk sağlığı politikalarının tütün endüstrisi ticari çıkarlarından ve kazanılmış haklarından korunması gerekir. Bu maddenin iç hukuk normlarında karşılığı bulunmamaktadır. Yasama düzeyinde yüzde 55 tütün kullanımının bireysel bir tercih olduğunu, yüzde 23 tütün endüstrisinin her türlü ticaret serbestliğinden faydalanma hakkına sahip olduğunu belirtmiştir. Yasamanın yüzde 58 oranında tütün kontrolü kavramını bilemediği, maddenin özünü oluşturan tütün arzının azaltılmasını içselleştirilmediği bulunmuştur.”

    SİGARADAKİ KATKI MADDELERİ

    Açıklamalara katılan bir başka isim de Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi Genel Sekreteri Efza Evrengil oldu. Evrengil sigara katkı maddeleri ile ilgili, “Sigaraların toplam ağırlığının yaklaşık yüzde 25’ini oluşturan 600’ü aşkın bağımlılık ve kanser yapıcı özelliği arttıran aroma maddeleri, ilaç maddeleri ve şekerler gibi girdilerin yasaklanması gerekirken, 2012’de yapılmış olan düzenleme, yasaklanmayan girdilerin meşrulaştırılmasına neden olmuştur. Sigara içeriklerini analiz eden bir laboratuvarın 11 yıldır kurulamamış olması da önemli bir eksikliktir. Türkiye’de sigara içenler, içtikleri ürünün içinde ne olduğunu ancak sigara firmalarının beyan ettiği kadarı ile öğrenebilmektedir. “ bilgisini verdi.

    ELEKTRONİK SİGARA

    Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Gurubu Başkanı Doç. Dr. Osman Elbek, “Elektronik sigara 2007 yılında ABD ‘de piyasaya ilk sunulmasını takiben kullanım sıklığında hızlı bir artış söz konusu olmuştur.” dedi.

    Tıp Hukuku Derneği Başkanı Avukat Sunay Akyıldız, Türkiye’nin 2004 yılında imza atmış olduğu tütün kontrolü çerçeve sözleşmesine uyum için mevzuatın tamamlanmamış olduğunu belirterek, kamu görevlilerini bu konuda uyardı.

    Sigara yasağının uygulanma süreci ve bugünü ile ilgili önemli açıklamaların dile getirildiği toplantıda, son olarak Türk Tabipleri Birliği Üyesi Doç. Dr. Özen Aşut, panele katılan bütün konuşmacıların değindiği tütün kontrolü konusundaki eksikliklerimizi özetleyerek, bir yol haritası çizilmesi ve en kısa zamanda artmakta olan tütün kullanımını tekrardan azaltılmasını talep etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER