ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 01:01

'Sivil toplum örgütleri ülkemizde de güçlü olmalı'


KOSGEB Şanlıurfa İl Müdürü İdris Erkeksoy, sivil toplum örgütlerinin başka ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de güçlü olması gerektiğini söyledi.

Şanlıurfa Girişimci İşadamları Derneği’ne (ŞUGİAD) konuk olan İdris Erkeksoy, üyelere KOSGEB desteklerini anlattı. Sivil toplum örgütlerinin başka ülkelerde güçlü bir yapısının olduğunu vurgulayan KOSGEB Şanlıurfa İl Müdürü İdris Erkeksoy, “Temennimiz ülkemizde de sivil toplum kuruluşlarının güçlenmesidir. Son günlerde AR-GE çalışmalarımız artmış durumda. Geçen ay KOSGEB olarak birincilik ödülü dağıttık. Şanlıurfa’da gerçekten birinci sınıf firmalar var. İstanbul’da iş birliği-güç birliği çalışmalarımıza katılan ve destek verdiğimiz 5 firma Şanlıurfa’ya yatırım yapmak istediklerini söyledi. Biz de Şanlıurfalı bir ortak almalarını önermiştik ama kendileri ile iş yapacak bir ortak bulamadılar.” dedi.
İş birliği-güç birliği kapsamındaki çalışmaları ilk olarak Şanlıurfa’da başlattıklarını söyleyen Erkeksoy, bunun meyvesi olarak 190 üyenin iş yeri açtığını gördüklerini ifade etti. ‘Yurt dışı gezilerini de ihmal etmeyin’ diye işadamlarına tavsiyelerde bulunan Erkeksoy, “Kendinizi ve işinizi geliştirmek için yurt dışı gezilerine katılın. KOSGEB olarak yurt dışı gezileri için yıllık 10 bin TL’ye kadar destek veriyoruz. Muhasebe, eğitim kurumları, kahvehaneler ve spor salonları dışındaki tüm sektörlere destek veriyoruz.” diye konuştu.
İnşaatın en hızlı geliştiği bölgenin Şanlıurfa olduğunu söyleyen Erkeksoy, prefabrik sektörünün çok çalıştığını ifade etti. Van depremi sırasında konut yetiştiremeyen firmaların olduğunu kaydeden Erkeksoy, Van’a en çok konut yapan firmanın Şanlıurfa’da olduğunu vurguladı. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki firmaların da KOSGEB’den destek aldığını belirten Erkeksoy, bir çok firmanın ihtiyaç duyduğu makineleri KOSGEB desteği ile sahip olduğunu dile getirdi.

ŞUGİAD’ın faaliyetleri hakkında bilgiler veren Başkan Mehmet Öksüzoğlu da, Urfa olarak kendilerini ifade edememenin sıkıntısını yaşadıklarını söyledi. Gaziantep’ten yurt dışı gezilerine katılımın yüksek olduğunu ifade eden Başkan Öksüzoğlu, “Biz hala dışarıya açılma konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Urfa ticaret potansiyeli yüksek bir bölge. Bu avantajı yurt dışına çıkarak kullanmalıyız. TUSKON sayesinde dünyanın 155 ülkesinde istediğiniz yere ulaşmak mümkün.” ifadelerine yer verdi. KOSGEB’in sorumluluğunun her geçen gün arttığını söyleyen Başkan Öksüzoğlu, “Her zaman dile getiriyorum. Sadece destek almak için proje yapmayalım. Gerçekten iş yapmak, işimizi geliştirmek ve istihdam sağlamak için proje yapalım.” diye konuştu.

Daha sonra, Başkan Mehmet Öksüzoğlu, günün anısına KOSGEB Şanlıurfa İl Başkanı İdris Erkeksoy’a kahve takımı hediye etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER