ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 12:22

Sıvı teması cebi yakmayacak


ABD'de akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar için geliştirilen saç telinden bin kat daha ince formül içeren nanoteknoloji kaplamalar, cihazlarda "sıvı teması" sorununu ortadan kaldırıyor. Yaklaşık 45 dakikalık işleminden geçirilen cihazlar, ömürleri boyunca çeşitli sıvılara karşı korunmuş oluyor.
     Liquipel Türkiye İcra Kurulu Üyesi Türker Ergün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cihazları sıvı temasına karşı koruyan teknolojinin dünyada çok yeni olduğunu belirterek, bu teknolojinin dünyanın gelişmiş birçok ülkesiyle aynı dönemlerde Türkiye'de uygulanmaya başladığını söyledi.
     Rakipsiz olarak nitelendirdiği uygulamanın, ABD'de birçok teknoloji ödülüne değer görüldüğünü ifade eden Ergün, cep telefonlarının yaklaşık yüzde 30 ila 35'inin sıvı temasına maruz kaldığının saptandığını, söz konusu uygulamanın sıvı teması sorununu ortadan kaldırdığını dile getirdi.
     Kaplanacak cihazların vakum yöntemiyle içerisindeki havası alınan özel bir makineye konulduğunu anlatan Ergün, "Burada yaklaşık 45 dakika süren işlemin ardından, cihazların iç ve dış kısmı saç telinden bin kat daha ince formülle kaplanıyor. Şuanda akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlara uygulanan bu teknoloji, ileri ki dönemlerde dizüstü bilgisayarlar başta olmak üzere diğer küçük boyutlu elektronik cihazlara da uygulanacak" dedi.
     Uygulamanın cihazın ömrü boyunca geçerli olduğunu, buna rağmen bozulan cihazların yetkili servise tamir edilmesinin ve tamiri mümkün olmayan cihazların ise yenisiyle değiştirilmesinin garanti edildiğini vurgulayan Ergün, yinede uygulamanın "tamamen su geçirmez" olarak nitelendirilmeyeceğini, "suya karşı koruma" ifadelerinin daha doğru olacağını söyledi.
     Türker Ergün, uygulamanın yaklaşık 1 aydır Türkiye'de olmasına karşın büyük bir talep gördüğünü belirterek, şunları kaydetti:
     "Gerek akıllı telefonlar, gerekse de tablet bilgisayarlar günlük yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Adeta elimiz kolumuz gibi olan bu cihazların sıvı ile temas etmesi çoğu zaman ömürlerini tamamlamaları anlamına geliyor. İnsanlar bu cihazlarında sıvı teması sorunu ortadan kaldırmak istedikleri için yoğun olarak bize başvuruyorlar."
     Nano kaplamaların akıllı telefonlar için 120, tablet bilgisayarlar için ise 155 liralık bedel karşılığında uygulandığını bildiren Ergün, bir GSM şirketiyle yapılan anlaşma sayesinde uygulamanın kısa sürede tüm Türkiye'ye yayılacağını kaydetti.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER