ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Şubat 2013 Cumartesi 14:19

Sivas’ta tarihi konaklar turizme kazandırılacak

Sivasta tarihi konaklar turizme kazandırılacak


Sivas’ta tarihi konakların yok olmaması için İl Özel İdaresi tarafından çalışma yapılması planlanıyor. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan, Sivas'ta sayıları gün geçtikçe azalan konakları gezerek, şehre kazandırılması noktasında birtakım çalışmalar yapmayı planladıklarını kaydetti.

Geçmişin zengin kültür birikimini günümüze kadar taşıyan eski yapıları, Vali Zübeyir Kemelek’in talimatları ile hayata bir kez daha kazandırmak istediklerini ifade eden Genel Sekreter Ayhan, “Bu konaklar günümüzün şekilsiz, biçimsiz yapılarından çok farklıdır. Zamana meydan okur gibi günümüze dek ayakta kalmayı başarmış mimari üslubu ile herkesi hayran bırakan eserlerdir. Valimiz Zübeyir Kemelek de kültür mirasımız olan bu konaklarımızı gelecek kuşaklara taşımak için sahiplenilmesi gerektiğini vurgulamış, bizlere bu yönde talimat vermiştir. Açık hava müzesi olan Sivas’ın tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini korumak ve bunları gelecek nesillere aktarmak bizlerin görevidir.” şeklinde konuştu.

Akdeğirmen, Sularbaşı, Gökçebostan, Kaleardı, Gökmedrese, Bezirci gibi Sivas’ın eski mahallelerinde 50’yi geçmeyen az sayıda konak bulunduğuna işaret eden Salih Ayhan, “Bu konakların bir kısmı onarıldı ve kullanılmaktadır. Ancak pek çok tescilli konak sahipleri tarafından maddi imkânsızlık gibi sorunlar nedeniyle restore edilememekte ve böylece de ahşap mimari yavaş yavaş yok olmaktadır. İdare olarak amacımız ilimizin sivil mimarisini ayakta tutmak için birtakım girişimlerde bulunarak hem konak sahiplerini memnun etmek hem de konaklara hayat vererek ilimize kazandırmaktır.” ifadesini kullandı.

Sivas’ın zengin bir tarihi geçmişe sahip olduğunu ve sivil mimari örneklerinin turizm açısından önem teşkil ettiğini vurgulayan Ayhan, sözlerini şöyle sürdürdü: “İdaremiz bünyesinde taşınmaz kültür varlıklarının korunması, onarılması ve uygulamaların denetlenmesi noktasında faaliyet gösteren Koruma Uygulama Denetim Bürosu uzmanlarımız ile birlikte il merkezinde birkaç konakta incelemelerde bulunduk. Elde kalan son yapıları gezerken tahrip olduklarını üzülerek gördüm. Sahip çıkmak ve gelecek nesillere taşımak için bu eşsiz yapıların bazılarını idaremizin imkânları doğrultusunda satın alarak şehrin kültürel hayatına kazandırmayı planlıyoruz. Bu konuda çok istekliyiz ve konak sahiplerinden de duyarlılık bekliyoruz.”

Sivas'taki sivil mimari örneklerinin, kurumların, sivil toplum örgütlerinin, şirketlerin sahiplenmesi halinde yaşatılabileceğini kaydeden Genel Sekreter Ayhan, bu yapıları derneklerin, vakıfların ve sendika gibi sivil toplum kuruluşlarının hizmet binası olarak; özel sektörün ise şirket binası, sanat galerisi, pansiyon, restoran, kitapevi ve benzeri şekilde değerlendirebileceğini sözlerine ekledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER