ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Ağustos 2013 Pazartesi 17:42

Sivas'ta tarihi alana dökülen hafriyat temizleniyor

Sivasta tarihi alana dökülen hafriyat temizleniyor


742 yıllık Sivas Çifte Minareli Medrese’nin yanında bulunan Darul Hadis bölümünde kazı çalışmaları genişletildi. Vakıflar Bölge Müdürü Ali Veral, 2008’de yapılan Kent Meydanı Projesi kapsamında çıkan hafriyatların tarihi kalıntılar üzerine döküldüğünü belirterek, kalıntıların ortaya çıkarılması için temizlik çalışması yapıldığını söyledi.

Tarihi Çifte Minare yanında bulunan Darul Hadis kalıntıları yapılacak kazıyla ortaya çıkarılacak. 1963 yılında yapılan kazıyla keşfedilen kalıntıların üzeri Kent Meydanı Projesi kapsamında üzeri molozla kapatıldı. Geçtiğimiz hafta sonu kalıntıların ortaya çıkarılması için başlayan kazı çalışmaları uzmanların da katılmasıyla genişletildi.

Çalışmaları Vakıflar Bölge Müdürü Ali Veral ve Arkeoloji Müzesi Müdürü Atılgan Kaya yerinde inceledi. Bölge Müdürü Ali Veral, bu alanın metruk bir halde durmasına gönüllerinin razı olmadığını belirterek, basının da konuyu gündemde tutmasıyla burada bir çalışma yapılmasına karar verildiğini söyledi. 2008 yılında Kent Meydanı Projesi yapılırken çıkan hafriyatların bu alana döküldüğünü belirten Veral, o zaman bu duruma müdahale edilmesi gerektiğini, ancak bunun yapılmadığını ifade etti. Kamyonlarla molozların alana döküldüğünü anlatan Veral, çıkanlara da bakıldığında hafriyat olduğunun görüleceğini dile getirdi. Veral, temizlik çalışması sonrası alanın Sivas’a yakışır hale geleceğini söyledi.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER