ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Kasım 2012 Perşembe 02:40

Sivas'ta odun ve kömür satışları arttı

Sivasta odun ve kömür satışları arttı


Sivas'ta son günlerde hava sıcaklığının hissedilir derecede düşmesi ile odun, kömür satışları arttı. İthal sobalık kömürün tonu 560 lirayken, yerli kömür 400 liradan satılıyor. Odunun 25 kilo gelen bir torbası ise 8 liradan tüketiciyle buluşuyor.

Sivas Suşehri Yeni Mahalle'de kömür ve odun ticareti yapan işletme sahibi Yakup Kılıç, "Satışlarımızda doğalgazın ilçede bulunması nedeni ile yavaşlama oluyor. Bazı vatandaşlarımız sadece 2-3 gün yakacakları kadar alıyor. Nedeni çalışması devam eden doğalgazın gelmesini bekliyorlar. Bazı vatandaşlarımız ise tedbirli olarak yaz döneminden kömürlerini aldı. Durumu olmayanlar ise yavaş, yavaş şimdi alıyor. En çok apartman ve siteler kömür alıyor. Bu hareketlilik bundan sonra da artarak devam edecektir." diye konuştu.

İşletme sahibi Kılıç, "Vatandaşlar genelde ithal kömürü daha fazla tercih ediyor. Nedeni ise ithal kömürün yerli kömüre göre kalorisinin yüksek olması ve daha uzun süreli yanması." dedi.

Yazın daha uygun fiyatlarda kömür bulunabileceğini söyleyen Kılıç, " Biz ithalatçı firmalardan dolar kuruna göre alıyoruz. Bu ister istemez fiyatlara yansıyor. İthal sobalık kömürün tonu 560 lirayken yerli kömür ise 400 liradan satılıyor. Kaloriferlik portakal ve karpuz kömür yaklaşık 700 liradan piyasaya sürülüyor. Odunun 25 kilo gelen bir torbası ise 8 liradan satılıyor." bilgisini verdi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER