ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 11:58

Sivas'ta kene türleri belirlendi


Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Veteriner Fakültesinin Sivas merkez ve ilçelerinde hayvanlar üzerinde yürüttüğü saha çalışmasında 10 kene türü tespit edildi. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığını yayan "hyalomma marginatum", Sivas'taki en yaygın 3 kene türü arasında yer aldı.
CÜ Veteriner Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Kürşat Altay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada bugüne kadar 3 farklı familyada 907 kenenin tanımlandığını, Türkiye'de ise bilinen kene türünün 30'un üzerinde olduğunu belirtti.
Kenelerin yaklaşık 200 kadar hastalık etkeniyle direkt ya da dolaylı bir ilişkisinin olduğunu dile getiren Altay, kenelerin naklettikleri hastalıkların, insan ve hayvan sağlığına direkt etkilerinin yanı sıra önemli ekonomik kayıplara da yol açtığına dikkati çekti.
Doç. Dr. Altay, kenelerle mücadelede kullanılan ilaçların, aşı üretme çalışmalarının, hayvanlarda neden olunan verim kayıplarıyla ölümlerin ve hastalıkların tedavi giderlerinin dünyada ve Türkiye'de ülke ekonomilerine ciddi anlamda yük getirdiğini söyledi.
Türkiye'de bugüne kadar yapılan bilimsel çalışmalarda tespit edilen kene türlerinin KKKA'nın yanı sıra çok sayıda farklı enfeksiyonlara da yol açtığını ifade eden Altay, "Keneler, insan ve hayvan sağlığını tehdit eden birçok patojen için taşıyıcılık yapmaktadırlar. Bunların arasında insanlar için lyme borreliosis, tick-borne encephalitis ve KKKA, hayvanlar için de theileriosis, babesiosis ve anaplasmosis gibi hastalıklar önemleri bakımından öne çıkmaktadır" diye konuştu.
-KKKA'ya yol açan keneye en fazla 3 ilçede rastlandı
Keneleri ve yol açtıkları hastalıkları tespit etmek için Veteriner Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Duran Ataş'la çalışma yürüttüklerini aktaran Altay, Sivas'ın kene çeşitliliğini belirlemeye çalıştıklarını bildirdi.
Doç. Dr. Altay, bölgede bugüne kadar keneler üzerine sınırlı sayıda lokal çalışma yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:
"Sivas yöresi iklim ve bitki örtüsü bakımından İxodid ailesine mensup kenelerin biyolojilerini sürdürebilecekleri özelliklere sahiptir. Parazitoloji Anabilim Dalı olarak bölgedeki koyun, keçi ve sığırlar üzerinde iki çalışma yürttük. Bu araştırmaların saha çalışması sonucunda hayvanlar üzerinden toplanan 10 kene türü belirledik. Koyun, keçi ve sığırda belirlenen keneler içerisinde 'rhipicephalus bursa', 'rhipicephalus turanicus'un yanı sıra KKKA hastalığının taşıyıcısı olarak bilinen 'hyalomma marginatum' kenelerinin en fazla oranda bulunduğu ortaya çıktı. KKKA hastalığının taşıyıcısı kene türüne, Koyulhisar, Suşehri ve Yıldızeli ilçelerinde daha fazla oranda rastladık."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER