ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 18:50

Sivas’ta gürültülü araç kullananlara ceza yağdı


Sivas'ta trafik ekipleri, gürültülü araç kullanan şahıslara göz açtırmıyor. Ekipler, toplam 653 araç sahibine ceza kesti.

İl Emniyet Müdürlüğü, 'Çevreye Rahatsızlık Verecek Şekilde Araç Kullanımının Önlenmesi Projesi' ile trafikte gürültülü araç kullanmayı önlemek amacıyla çalışma başlattı. Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri yaptıkları denetimlerde abartılı egzoz ile kanuna aykırı gürültü, ses ve emisyon çıkaran araçlara karşı uygulama yaptı.

        Karayolları Kavşağı'nda yapılan uygulamada özellikle abartılı egzozların çok kullanıldığı belirli marka araçlar üzerinde duruldu. Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü Ekipler Amiri Sefer Yerebakan’ın da katıldığı uygulamada ehliyetsiz araç kullanan ve plakasız araçla trafiğe çıkan araçlara ceza yazıldı. Ehliyetsiz araç kullanan bir motor ise otoparka çekildi.

        Yapılan denetimlerde kanuna aykırı duman ve gürültü çıkaran araçlara 166 TL ceza uygulandığı belirtilerek, ayrıca kural ihlalleri yapan ve standartlara aykırı gürültü çıkaran, egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan ve standartlara aykırı emisyon yaptıranlara ise Çevre Kanunu'na göre 842 TL ile 2 bin TL arasında değişen para cezalarına çarptırıldıkları vurgulandı.

        Proje kapsamında trafik ekiplerinin gürültü çıkaran araçlar üzerinde yaptığı denetimlerde, toplam 653 araca ceza kesilirken, bu araçlardan 81’ine abartı egzoz kullanmaktan 2. kez cezai işlem uygulandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER