ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 16:13

Sivas’ta cami 'çürük' diye yıkıldı

Sivasta cami çürük diye yıkıldı


Sivas’ta cami 'çürük' diye yıkılınca mahalleli camisiz, minare ise sağlam olduğu için tek kaldı. Huzur Camii cemaati, bu nedenle cami yanında bulunan bir evin altında namaz kılmaya başladı. Bir yıldır caminin yapılmasını bekleyen cemaat yetkililerden bir an önce sorunun çözülmesini bekliyor.

Tuzlu Göl Mahallesi'nde bulunan Huzur Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği, binanın tamiri ve bakımı için belediyeye başvuru yapması sonucu, yapılan kontrollerde, binaya çürük raporu verildi. Bunun üzerine cami yıkıldı. Minare ise sağlam denilerek bırakıldı. Yetkililer, caminin bir an önce yapılacağını söyledi. Fakat arsada hisse çıkması sürenin uzamasına yol açtı. Bir yıldır camisiz kalan cemaat, yakında bulunan bir evin alt katını mescid şeklinde düzenleyerek namazlarını burada kılmaya başladı.

Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkan Yardımcısı Eflatun Yılmaz, belediyenin çürük raporu üzerine caminin yıkıldığını belirterek, “Arsada maliyenin, belediyenin hissesi vardı, şu an belediyede vaziyet planı yapılıyor, yaza inşallah temelini atmayı planlıyoruz” dedi.

Yılmaz, cami cemaatinin komşuları Abdullah Kılcı’nın evinin alt katını verdiğini, müftü ve vali yardımcısının desteği ile imam tayin edildiğini söyledi.

Abdullah Kılcı ise camileri olmadığı için üzüntülü olduklarını anlatarak, cami yıkıldıktan sonra cemaatin dağılmaması, imamın gitmemesi ve ibadetlerin aksamaması için evinin altını camiye tahsis ettiğini, ibadetlerin orada yapıldığını dile getirdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER