ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 16:12

Sivas’ta bol kahkahalı asker uğurlama töreni


Sivas’ın Esenyurt Mahallesi’nde her yıl askere gidecek gençler için düzenlenen asker uğurlama töreni ilginç görüntülere sahne oldu. Gençler için düzenlenen kına gecesinde yüzyıllık bir adet nesilden nesile aktarılıyor. Şölen havasında geçen kutlamalarda, askere gidecek arkadaşlarını yolcu eden edecek gençler davullu zurnalı halay çekiyor. Vatani görevlerini yapmak üzere gitmeye hazırlanan asker adayı arkadaşlarını omuzlarına alan gençler, onlara moral veriyor.

Asker uğurlama vesilesiyle her yıl adet olduğu üzere köy odası şeklinde düzenlenen bir evde toplanan mahalleli, asker adaylarını geleneksel adetler ile eğlendiriyor. Akşam vakti kına gecesi şeklinde düzenlenen programlarda Sivas halayı ayrı bir yer tutuyor. 50 kişilik grupla halay çekilen gecede, gelenek ve görenekler yaşatılıyor. Törende asker adaylarına türküler eşliğinde geleneksel olarak kına da yakılıyor.

ASKER ADAYI ZURNA ÇALDI

Bu arada kına gecesi programında zurna çalan Emre Ayık’ın da programına katıldığı asker adaylarıyla aynı gün askere gideceği öğrenildi. Ayık, Programda çaldığı halaylarla vatandaşları coşturarak, sivil hayata zurna çalarak bir süreliğine ara vermiş oldu. Sevilen türkülerin seslendirildiği programda, askere gidecek gençler bazen hüzünlendi, bazen de eğlendi.

TAVŞAN AVI EN BÜYÜK SÜRPRİZ

Gecenin en büyük sürprizi ise yıllardır devam eden bir gelenek oldu. Tavşan oyunu gösterisinde, 'Çapar ve Kapar' adlı Kangal köpekleriyle tavşan avlamaya gelen bir avcı tiplemesi, köy muhtarından izin alarak ava çıkıyor. İzleyenleri kahkahaya boğan gösteride, köpek tiplemesini canlandıran Çapar ve Kapar, avcının talimatıyla odadakileri yaka paça odanın ortasına atarak ısırıyor. Avlanan tavşanların temsili olarak derisinin yüzülmesinin de canlandırıldığı oyun, avcının da av olmasıyla ile son buluyor.

Esenyurt Mahallesi Muhtarı İbrahim Polat, askere gidecek gençler için geleneksel asker uğurlama programları düzenlediklerini belirterek, her yıl bu geleneği devam ettirdiklerini söyledi.

'Avcı'yı canlandıran Turan Polat ve 'Çapar'ı oynayan Rüştü Polat ise oyunla ilgili bilgi vererek, düğünlerde ve özel günlerde büyüklerinden öğrendikleri adetleri, gençlere aktarmayı amaç edindiklerini dile getirdi. Programda Asker adayları Sefa Yıldız, Emre Ateş, ‘En büyük asker bizim asker’ nidalarıyla omuzlara alındı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER