ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 16:53

Sivas için 5 proje belirlendi

Sivas için 5 proje belirlendi


Sivas’ta yapılan Kent Ekonomileri Forumu’nun sonuç bildirgesi açıklandı. Sivas’ın gelişmesi için 5 büyük projenin belirlendiği forumda TÜDEMSAŞ’ta gündeme geldi. TÜDEMSAŞ’ın modernize edilmesi ile 2023’e kadar Sivas’ta üniversite sayısının 4’e çıkarılması öngörüldü.

28 Nisan’da yapılan Kent Ekonomileri toplantısı 64 kişinin katılımıyla yapılmıştı. Ak Parti Genel Merkezi tarafından 81 ilde yapılan toplantı Sivas’ta da gerçekleşti. Ak Parti İl Başkanı Burhanettin Kuru, Kent Ekonomileri Formunda 25 projenin gündeme geldiğini belirterek, daha sonra bunların birleştirilerek 5 proje halinde raporlaştırıldığını dile getirdi. Kuru parti binasında düzenlediği basın toplantısında düzenledikleri Kent Ekonomileri Formu sonuç bildirgesi ile ilgili olarak bilgi verdi.

8 masada 64 kişinin katılımıyla gerçekleşen forumda ortaya çıkan projelerin incelenerek somut hale getirileceğini belirten Burhanettin Kuru, uzmanlar tarafından hazırlanacak raporun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacağını daha sonra ise bakanlıklara iletilerek projelerin gerçekleştirilmesinin sağlanacağını ifade etti.

Kuru, forumun yılda iki kez olmak üzere bundan sonra yapılmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.
Kent Ekonomileri Forumunda Sıcak ve Soğuk Çermik ile Kangal ve Kalkın balıklı çermiklerinin bulunduğu Sivas’ta sağlık turizminin geliştirilmesi ile TÜDEMSAŞ’ın modernize edilmesi , Tarım ve hayvancılığa dayalı büyük sanayi tesislerinin kurulması ve 2023’e kadar Sivas’ta üniversite sayısının 4’e çıkarılması öngörüldü.

Kent ekonomileri forumunda Sivas'ın öne çıkan 5 vizyon projesi ise şöyle:
1. Sivas’ın jeotermal kaynaklarından sağlık turizminde, enerji elde edilmesinde ve tarımsal gelişmede (seracılık) istifade edilmesine yönelik yatırımlar yapılması. Sağlık turizminin yanı sıra kültür, doğa, kongre ve kış turizminin geliştirilmesine yönelik yatırımlar yapılması. Bu bağlamda Yıldız dağı projesine ilave olarak örneğin Kızılırmak nehrinin etrafının düzenlenmesi ve yeşillendirilmesi; iki tarihi köprü (Eğri köprü-Karşıyaka köprüsü) arasına turistik tesisler yapılması öncelikli olarak ele alınmalı.

2. TÜDEMSAŞ’ın modernize edilerek, rekabetçiliğinin artırılması ve altyapısının kullanılarak demiryolu ulaşımı konusunda Sivas’ın bir üretim merkezi haline getirilmesi.

3. Sivas merkezde ve belirli ilçelerde ihtisas organize sanayi bölgeleri kurulması. Bu bağlamda sanayinin yanı sıra, hayvancılık, mermer ve doğal taş gibi alanlar öne çıkartılması.

4. Tarım ve hayvancılığa dayalı büyük sanayi tesislerinin kurulması ve özellikle organik tarım konusunda entegre tesisler oluşturulması hedeflenmelidir.

5. Üniversitenin kent ekonomisine katkısını artıracak sosyo-kültürel bir ortam oluşturmak suretiyle Sivas’ın eğitim şehri niteliğine kavuşturulması. Yine bu bağlamda Sivas’ta üniversite ve üniversite araştırma merkezlerinin sayısının, niteliğinin artırılmasına ve üniversite- şehir işbirliğini geliştirmeye yönelik çalışmaların etkin bir şekilde yürütülmesi ele alınmalıdır.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER