ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 15:19

Sivas Belediyesi'nden anız yangını uyarısı


Sivas Belediyesi, vatandaşları anız yangınlarına karşı uyardı. Şehir içinde evlere bitişik boş arsalardaki kurumuş otların yakılması neticesinde araçlara ve evlere sirayet eden yangının büyük maddi kayıplara sebep olduğu vurgulandı.

Anız yangını ile ekili alanlar, meyve bahçeleri, telefon direkleri, etraftaki yerleşim birimlerinin zarar gördüğü ve hava kirliliği oluştuğunu belirten belediye; bunun sonucunda da yol kenarlarındaki yangın nedeni ile görüş mesafesinin azaldığı, buna bağlı olarak trafik kazaları sonucu can ve mal kaybına neden olduğu belirtildi.

Anız yangınları ile toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik dengesinin bozulduğu, su ve rüzgar erozyonunun arttığına işaret edilen açıklamada, şöyle devam edildi: “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 27 Nisan 2013 tarihli anız yakılmasının önlenmesi hakkındaki tebliği, 2872 Sayılı Çevre Kanunu, 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu, 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu gereğince, anız ve kurumuş otları yakanlar hakkında hapis ve para cezası işlemi yapılmaktadır.” Vatandaşlar, mağdur duruma düşmemek için gerekli hassasiyeti göstermeleri konusunda uyarıldı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER