ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2014 Salı 10:15

Şişli Belediyesi önünde silah sesleri

Şişli Belediyesi önünde silah sesleri


Büyükdere Caddesi üzerinde bulunan Şişli Belediyesi binası önünde silah sesleri duyuldu. Uzun namlulu silahla ateş edildiği iddia edildi.

Belediye binası önüne çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Olayı haber alarak belediyeye gelen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, polis ekiplerinden bilgi aldı. Polis ekipleri, olay yerinde incelemelerini sürdürüyor.

SARIGÜL: BELEDİYEMİZE YAPILAN BU SALDIRI OLDUKÇA DÜŞÜNDÜRÜCÜDÜR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Şişli Belediyesi Başkanı Mustafa Sarıgül, "MHP seçim bürosuna yapılan saldırının ardından Şişli Belediyesi'ne yapılan saldırının düşündürücü olduğunu" söyledi.

Sarıgül, CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu ile birlikte gece saatlerinde Şişli Belediyesi'ne yönelik uzun namlulu silahlarla yapılan saldırıyla ilgili olay yerinde yetkililerden bilgi aldı. İncelemelerde bulunan Sarıgül, daha sonra bir basın açıklaması yaptı. Emniyete olayın aydınlatılması konusunda güveninin tam olduğunu belirten Sarıgül, "Dün akşam MHP seçim bürosunda yaşanan düşündürücü bir olay. Bir yurttaşımızın hayatına mal olması. Bugün belediyemize gece saat 23.00 sıralarında yapılan böylesine silahlı ateş etme olayı düşündürücüdür" dedi.

Ülkenin bir seçim sürecinden ve hassas bir dönemden geçtiğini söyleyen Sarıgül, "Demokrasi bütün siyasi partilere lazımdır. Demokrasi olmasa bizler olamayız. Ülkeyi yönetenler de ülkede muhalefet görevini yerine getirenler de hepimizin düşünmesi gereken öncelikle demokrasiyi kurum ve kurallarla yaşatmaktır. Biz her zaman silahlar gitmeli ve barış gelmeli diyoruz. Herkes kendi fikrini kendi düşüncesini özgürce söylemeli. Kaba kuvvete dayalı silahlı eylemlere dayanan olayların hiç kimseye faydası kesinlikle olmaz. Emniyet mensubu arkadaşlarımız olayın başından beri duyarlı bir şekilde çalışmalarına devam ediyorlar. Ben emniyet mensubu arkadaşlarımın bu olayı aydınlatacağına olan inancımı ve güvenimi tam olarak korumak istiyorum. Mutlaka kim olursa olsun bu olayın açığa çıkması lazım. Ve bu olayın mutlaka aydınlanması lazım. Beni bütün yurttaşlarımdan ricam sağduyu hakim olmalı. Biz kesinlikle ve kesinlikle seçim kampanyası esnasında incinsen de incitme felsefesini ön planda tutacağız. Kin ve nefretle kesinlikle işimiz olmayacak. Sevgi, barış ve hoşgörü ortamının kazanmasını sandıklarda da demokrasinin kazanması en büyük arzumuzdur" diye konuştu.

Bir basın mensubunun kurşunların binaya isabet edip etmediğini sorması üzerine Sarıgül, "Önemli olan bu olaydır. Bu olay AK Parti belediyesine de yapılsa aynı tavrı koyarım. Önemli olan demokrasinin kazanmasıdır. Önemli olan ülkenin kazanmasıdır. Bayrağımızda, toprağımızda bir tehlike varsa yurttaşlarımız kendi arasında huzursuzsa o zaman demokrasi tehlikeye düşer. Bizim burada her zaman demokrasiyi korumamız lazım. Bu olayın mutlaka açığa çıkması lazım. Ülkesini yönetenlerin de yönettikleri toplumlarla dost olması lazım" ifadelerini kullandı.

ERDOĞDU: BAŞBAKAN HEDEF GÖSTERDİ

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu ise, "Arkadaşlar Başbakan, Pazar günkü konuşmasında bir devlet adamına yakışmayan bir üslupla hem belediye başkan adayımızı, hem Şişli belediyemizi hedef olarak gösterdi. Üzerine bugün Melih Gökçek'in tuhaf açıklamaları geldi. Ondan önce MHP'ye bir saldırı var. Bütün bunların üzerine uzun namlulu tüfeklerle belediyemize saldırı yapılınca tabi biz de çok rahatsız olduk. Bunun bir an önce açığa kavuşturulmasını istiyoruz. Bir de demokrasilerde rekabet olur. Seçimlerde rekabet olur. Bunun bir kazananı bir kaybedeni olur. Başbakan bu rekabeti bir ölüm kalım savaşı haline getirdi. Ve kendisinin kaybetmesini sağlayacağını düşündüğü herkesi vatan hainliğiyle suçluyor. Bu ülkeyi bu kadar germemeli sayın Başbakan, çünkü oturduğu koltuk itibariyle fiilen bütün güçleri elinde bulunduruyor. Onun söylediği sert sözler, onun siyasi çatışmaları siyasi saldırıları nerelerde nasıl algılanacağı bilemeyebilir. Biz bütün bu saldırılara karşı bütün gücümüzle demokratik seçim için çalışmaya devam edeceğiz. Anketlerde AKP oy kaybettikçe, CHP de yükseldikçe AKP'nin bu saldırganlıklarının devam etmemesini istiyoruz. Çünkü gördüğüm kadarıyla bu trend devam edecek. Demokratik bir rekabeti Başbakan'a Melih Gökçek'e ve çok sessiz kalan ve derinden giden Kadir Topbaş'a tavsiye ediyorum" dedi.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER