ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Aralık 2012 Salı 16:12

"Sırpların kilise inadı"


Bosna-Hersek'te evinin bahçesinde yaptırılan kaçak kiliseye karşı verdiği mücadeleyle tanınan Fata Orloviç, ameliyat oldu.
    
Bosna Hersek-in doğusunda yer alan Srebrenitsa yakınlarındaki Konyeviç Polye köyünde evnin bahçesine kaçak olarak yaptırılan, kilisenin yıkılması için verdiği mücadeleyle bilinen 70 yaşındaki Fata Orloviç, geçen hafta gözlerinde yaşadığı rahatsızlık üzerine Tuzla Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Gözlerinden ameliyat olan Orloviç, hastaneden evine taburcu oldu.
    
Orloviç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bahçesine kaçak olarak yaptırılan kilisenin kaldırılması için 16 yıldır mücadele verdiğini ve mücadelenin sağlığını da olumsuz etkilediğini söyledi.
    
Gözlerinden ameliyat olduğunu ve şu anda görme sorunu yaşadığını belirten Orloviç, doktorların görme sorununun önümüzdeki haftadan itibaren düzeleceğini söylediklerini kaydetti.
    
Sağlığına kavuşmasının ardından bahçesindeki kilisenin yıkılması için mücadelesine devam edeceğini belirten Orloviç, "Mahkemeleri göreve çağrıyorum, kilisenin yıkılmadan bahçemden götürülmesine izin veriyorum. Eğer götürmezlerse ben orada ineklerimi ve tavuklarımı besleyeceğim" diye konuştu.
    
Bahçesinde bulunan kilise sorununun sorumlusu sayılan Zvornik Tuzla bölgesinin Piskoposu Vasilya Kaçavenda'nın yakın zaman
    
  Fata Orloviç'in zorlu mücadelesi 
    
Bosna Hersek-in doğusunda yer alan Srebrenitsa yakınlarındaki Konyeviç Polye köyünde, savaştan önce eşi ve 7 çocuğuyla yaşayan Fata Orloviç, savaş sırasında Sırplar tarafından Tuzla-daki toplama kampına götürüldü.
    
Savaşta eşi Saçir Orloviç ile 22 yakınını kaybeden Fata nine, bir süre kampta, ardından da farklı bölgelerde mülteci olarak yaşadı. ABD-ye giden 4-ü erkek, 3-ü kız 7 çocuğunun tüm ısrarlarına rağmen doğduğu toprakları terk etmek istemeyen Fata Orloviç, 1995 yılında savaşı bitiren Dayton Anlaşması-nın imzalanmasının ardından -mültecilerin evlerine dönebileceği- maddesini dikkate alarak 1999 yılında köyüne döndü.
    
Köye döndüğünde evinin bahçesinde, bölgeye yerleşen Sırplar tarafından kilise yaptırıldığını gören Fata Orloviç, arazisine izinsiz yaptırılan kilisenin kaldırılması için hukuk mücadelesi başlattı.
    
Kilisenin yıkılmaması için kendisine teklif edilen yüksek miktarda parayı reddeden Orloviç, yıllarca süren hukuk mücadelesini 2010-da kazandı, ancak bu karar şu ana kadar uygulanmadı.
    
Biyelyina Bölge Mahkemesi, Fata Orloviç-in bahçesine ruhsatsız inşa edildiği gerekçesiyle kilisenin kaldırılmasını kararlaştırmış, itiraz üzerine, Bosna Sırp Cumhuriyeti Yüksek Mahkemesi de bölge mahkemesinin yıkım kararını durdurmuştu.
    
Yıkım kararının durdurulmasına itiraz eden Fata Orloviç, evinin bahçesindeki kiliseye ayine gelenlerle tartışması nedeniyle sık sık karakola götürülüyor ve polisten şiddet görüyor.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER