ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 17:02

Sırplardan 'gümrük' protestosu


Kosova'nın kuzeyinde Sırbistan sınırında bulanan Brnyak sınır kapısında Kosovalı memurların çalışmasını protesto eden Kosovalı Sırplar, Priştine-Zubin Potok kara yolunu ulaşıma kapattı.
    
Sırbistan'dan 17 Şubat 2008 tarihinde bağımsızlığını tek taraflı olarak ilan eden Kosova'da, kuzeydeki Sırplar, 31 Aralık itibariyle Kosovalı gümrük memurlarının çalışmaya başladığı Brnyak Sınır Kapısı'na giden yolları kapatarak, yanlarında getirdikleri araç lastiklerini ateşe verdi.
    
Sırp eylemciler, Kosovalı gümrük memurlarını taşıdıkları gerekçesiyle de Avrupa Birliği Kosova Hukuk Misyonu (EULEX) araçlarının Brnyak'a geçişine engel oldu.
    
Mitrovitsa Emniyet Sözcüsü Besim Hoti, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sırpların kuzeydeki okulları kapattıklarını ve tüm öğrencileri barikatlara yerleştirdiklerini ifade etti. Eylemcilerin amaçlarının gümrük memurlarının Brnyak'a gidişini engellemek olduğunu belirten Hoti, "Çünkü onlar, o bölgenin Sırbistan bölgesi olduğunu savunuyor. EULEX yetkilileri halen görüşmelere devam ediyor, fakat somut bir gelişme olmadı" diye konuştu.
    
Kosova ile Sırbistan arasında AB gözetiminde yürütülen müzakerelerde, daha önce mutabakat sağlanan "Sınırların Ortak Yönetimine Ait Antlaşması" gereği sınırların ortak denetimi uygulaması 11 Aralık'ta Merdare ve Yarinye sınır kapılarında, 31 Aralık'ta ise Dheu i Bardh ve Brnyak sınır kapılarında başlamıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER