ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 16:53

Şırnak’taki faili meçhul davasında ‘güvenlik’ tartışması


Şırnak’ın Silopi ilçesinde 20 yıl önce gözaltına alındıkta sonra kendilerinden bir daha haber alınmayan 6 kişiyle ilgili açılan faili meçhul davasında ‘güvenlik’ tartışması yaşanıyor.

Dönemin 23. Jandarma Sınır Tugay Komutanı Tuğgeneral Mete Sayar ile 5 asker hakkında 'birden fazla kimseyi öldürmek' suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması için 5 Kasım tarihi belirlendi. Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi'nin görülecek davayla ilgili güvenlik tartışması yaşanıyor. Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı davanın Şırnak’ta görülmesinin de bir güvenlik sorunu olmayacağını belirterek bu yönde karar verdi. Şırnak Valiliği ise 'güvenlik sorunu oluşacağı' görüşünü dile getirdi. Bunun üzerine dava dosyabı Adalet Bakanlığı’na gönderildi. Bakanlığın vereceği karara göre faili meçhul davası ya Şırnak’ta ya da başka bir şehirde görülecek.
Şırnak’ın Silopi ilçesinde 13 Haziran 1993 tarihinde Görümlü köyünde operasyon düzenleyen Tekirdağ 3. Zırhlı Tugay 2. Tabur Komutanlığı'na yapılan saldırıda 6 asker şehit oldu. Köye gelen güvenlik güçleri, Hamdo Şimşek ve oğlu Hikmet Şimşek ile köy imamı İbrahim Akıl, Mehmet Salih Demirhan, Derecik köyünden Şemdin Cülaz, Koyunören köyünden Ömer Kurtay'ın da aralarında olduğu 13 kişiyi gözaltına aldı. Bunlardan 7'si serbest bırakılırken 6'sından bir daha haber alınamadı. Bu olayla ilgili başlatılan soruşturma 20 yıl sonra tamamlandı ve failler hakkında dava açıldı. Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 5 Kasımda yapılması kararlaştırılan davayla ilgili ‘güvenlik’ tartışmaları başladı. Müşteki ve mağdur avukatların Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, davanın suç yeri olan Şırnak’ta görülmesi gerektiğini söyledi. Elçi, “Bu tür davaların başka yerlere nakledilmesi sanıkların suç-cezadan muaf kalmaları algısına neden oluyor.” dedi. Mardin’de görülen ve yine sanıkların asker olduğu başka bir davanın da geçtiğimiz aylarda Çorum’a nakledildiğini hatırlatan Elçi, bunun doğru olmadığını vurguluyor.
SANIK İFADE VE SORGULARININ GÖRÜNTÜLÜ SİSTEMLE ALINMASI KANUNA AYKIRI
Tüm sanıkların adreslerinin Şırnak dışında olması nedeniyle savunma ve delillerinin SEGBİS(görüntülü) sistemi üzerinden tespitine karar verildiğini hatırlatan Elçi, “Bu karar, hukuka ve taraf olduğumuz uluslararası insan hakları sözleşmelerine açıkça aykırı olduğundan, bu arara kararın geri alınarak tüm sanıkların sorgu ve savunmalarının tespiti bakımından doğrudan duruşmada hazır bulunmaları için ihzaren celp edilmeleri gerekmektedir.” dedi.
Sorgu ve savunmasının ancak isnat edilen suçun cezasının alt sınırının beş yılın altında olması durumunda SEGBİS yöntemiyle sorgu ve savunmanın alınabileceği açıkça düzenlendiğini anlaktan lçi, “Yasanın açık hükümlerinin yanı sıra sanıkların duruşmada hazır edilerek sorgularının yapılmaması, ceza yargılamasının yüz yüzelik ilkesine, yine Anayasanın ve İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesinin yaşam hakkının ihlali eylemlerinin etkili şekilde soruşturulması ve kovuşturulması ile adil yargılama hakkı ilkelerine aykırı olacaktır.” ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER