ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Haziran 2014 Perşembe 18:44

Şırnak'ta hayvan çeşitliliğini ortaya çıktı

Şırnakta hayvan çeşitliliğini ortaya çıktı

Çözüm süreci sayesinde Şırnak'ta daha önce güvenlik gerekçesiyle girilemeyen bölgelerde zengin hayvan çeşitliliğine yönelik çalışmalar yapılıyor.


Çözüm süreciyle bölgede hakim olan huzur ve güven ortamıyla daha önce güvenlik gerekçesiyle girilemeyen bölgelerde çeşitli çalışmalar gerçekleştiriliyor.
Şırnak'ta Orman ve Su İşleri İl Müdürlüğünce Cudi, Gabar ve Kato Dağı ile Kel Mehmet dağlarında biyoçeşitliliğin artırılmasına yönelik sürdürülen çalışmalar kapsamında nesli tehlike altında olan ve koruma altına alınan yaban keçileri görüntülendi.
İl Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Orhan Kalay, yaptığı açıklamada, Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürlüğünce kentin biyoçeşitliliğine katkı amacıyla arazi çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini belirtti.
Şırnak'ın zengin kınalı keklik, yaban tavşanı, bıldırcın gibi av ve yaban hayvanlarının yanında koruma altına alınan çizgili sırtlan, vaşak, boz ayı, yaban keçisi gibi türleri barındıran bir yaşam ortamına sahip olduğunu vurgulayan Kalay, Bakanlıkça korunan türlerden yaban keçisinin Cudi, Gabar ve Kato Dağı ile Kel Mehmet Dağlarında üreme ve yayılım gösterdiğini bildirdi.
Kalay, yaban hayvanı türlerinin tespitine yönelik yapılan çalışmalar ile elde edilen verilerle Şırnak'ın yaban hayvanları yönünden zengin bir çeşitliliğe sahip olduğunun belirlendiğini kaydederek, açıklamasında şunlara yer verdi:
"Özellikle çözüm süreciyle ormanlık ve dağlık alanlarda yaptığımız gözlemlerde elde ettiğimiz görüntülerin sergilenmesi ve yayımlanması ile vatandaşlarımızda bu türlerin korunması adına bir farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz. Vatandaşlarımızdan bu bölgelerde yaşamlarını sürdüren yaban hayvanları konusunda daha duyarlı olmalarını, doğal kaynaklarımızın, zenginliklerimizin sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde korunması gerekiyor."
Avcılardan özellikle araziye çıktıklarında yanlarında mutlaka fotoğraf makinesi de bulundurmalarını isteyen Kalay, doğal zenginliklerinden ve nesli tehlike altında olan yaban keçilerinin, Orman ve Su İşleri Bakanlığınca koruma altına alınan ve sadece av turizmi kapsamında avlattırılan türlerden olduğunu vurguladı.
Kalay açıklamasında "Yaban keçilerinin bazı duyarsız vatandaşlar tarafından sırf eti için avlanıldığına dair duyum aldık. Bu usulsüzlüğün giderilmesi için Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürlüğü Av Koruma ve Kontrol ekibi, jandarma ve emniyet birimleri ile çalışıyor" ifadelerine yer vererek, yasa dışı yaban keçisi avcılığının çok ağır idari yaptırımlar ile sonuçlandığını belirtti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER