ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 15:01

Şırnaklılar Cudi Dağı'nda piknik yaptı


 Şırnak'ta bir grup, yaklaşık 30 yıldır terör olayları nedeniyle çıkılamayan Cudi Dağı'nın zirvesine çıkarak piknik yaptı.
     Aralarında basın mensuplarının da olduğu 50 kişilik grup, araçla 1 saat yol aldıktan sonra 4 saat süren tırmanış gerçekleştirdi. Hazreti Nuh'un gemisinin durduğu yer olarak kabul edilen Cudi Dağı'nın zirvesine varan gruptakiler, burada piknik yaptıktan sonra namaz kılarak dua etti.
     Zirveye çıkan gençlerden Bedri Caner, araçla 1 saatlik yolculuk ve yaklaşık 4 saatlik tırmanışla Cudi Dağı'nın zirvesine ulaştıklarını belirterek mutluluğunu dile getirdi.
     Barış süreciyle bölge insanının huzura kavuştuğunu ifade eden Caner, şöyle konuştu:
     "Artık herkes istediği yere gidip gezebiliyor. Özelikle Nuh peygamberin gemisinin oturduğu yerin, dünyaya tanıtılması hem bölge halkı hem de Şırnak için çok önemli bir şey. Burayı kesinlikle dünyaya tanıtmamız lazım. Sayın cumhurbaşkanımız, başbakanımız ve bakanımızdan bir dileğimiz var, bu bölgenin artık turizme açılması. Buranın artık silahların konuştuğu değil, insanların konuştuğu bir yer olması ve buranın turizme açılması gerekir. Çünkü burası insanlığın dünyaya yayıldığı yer."
     Mehmet Altan da 1984 yıldan beri yaşanan olaylar nedeniyle Cudi Dağı'nın yasaklandığını ve geri çekilmeyle birlikte yeniden huzurun hakim olduğunu kaydetti.
     Cudi Dağı'nın inanç turizmi açısından çok önemli bir merkez olabileceğini anlatan Altan, "buraya bir teleferik kurularak çok rahatlıkla dağın zirvesine çıkılabilir. Nuh'un gemisinin oturduğu yere ulaşmak herkesin isteğidir" diye konuştu.
     Gruptakiler, burada namaz kılıp dua ettikten sonra geri döndü.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER