ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 09:50

Şırnaklılar, bayram namazında İslam kardeşliği için dua etti

Şırnaklılar, bayram namazında İslam kardeşliği için dua etti


Şırnaklı vatandaşlar bayramı namazında İslam ülkelerinde akan kanın durması ve İslam kardeşliği için dua etti.

Şırnak il merkezi başta olmak üzere Cizre, Silopi, İdil, Beytüşşebap, Uludere ve Güçlükonak ilçelerinde bulunan tüm vatandaşlar, İslam ülkelerinde akan kanın durması ve İslam kardeşliği için bayram namazında dua etti.

Şırnak’ın Cizre İlçesi merkez Nuh Nebi Camii'nde bayram namazına gelen vatandaşlar, namazdan sonra ellerini semaya açtı. Bayram namazında camiyi dolduran vatandaşlar, kendilerine, ailelerine, dost ve akrabalarına, memleketlerine, İslam dünyasında akan kanın durması ve İslam kardeşliği için dua etti. Bayram namazından sonra okunan hutbede de barış, kardeşlik, birlik ve beraberlik mesajları verildi. Hutbeden sonra bütün vatandaşlar imamdan başlayarak birbirlerinin bayramını kutladı.

Yapılan duada şöyle denildi: "Ya Rab, son yıllarda bayramlara hep buruk giren ve bir türlü istikrara kavuşamayan İslâm dünyasında kardeşlik, dayanışma, barış, huzur ve güven ortamının yeniden tesis edilmesini, İslam ülkelerinin tekrar ilim ve medeniyet, barış ve esenlik diyarı olmasını nasip ve müyesser eyle. Ya Rab, İslam coğrafyasında, Suriye’de, Irak’ta, Mısır’da, Doğu Türkistan’da, Arakan’da, Myanmar’da akan kan ve gözyaşının durmasını ve bütün kardeşlerimizin bayram sevinci yaşayabilmelerini nasip eyle."

HZ. NUH NEBİ CAMİİ'NDE 3 BİN KİŞİ BAYRAM NAMAZI KILDI

Namazdan sonra Hz. Nuh Nebi türbesini de ziyaret eden vatandaşlar orada da dua etti. Hz. Nuh Nebi Cami İmamı Mahmut Muren, "Bugün güzel bir mübarek günü olan Kurban Bayramı’dır. Allah’a binlerce şükürler olsun bize böyle Hz. Nuh Nebi mekanında namaz kılmayı nasip etti. Yaklaşık 3 bin insanla burada Hz. Nuh Nebi camisinde beraber namaz kıldık, dua ettik. Allah(c.c.) barışı, kardeşliği, birliği, beraberliği herkese nasip eylesin. Namazdan sonra cami içerisinde yaptığımız bayramlaşmada inşallah barış ve huzurun bir vesilesidir. Hutbede de komşu ülkelerimiz olan Suriye, Mısır, Irak’a ve memleketimiz olan Türkiye’mize dualar ettik. Kurban Bayramı’nın ülkemizde huzur ve barışın sağlanmasını temenni ediyor ve bütün İslam aleminin Kurban Bayramı’nı kutluyorum." diye konuştu.

Cami müezzini Abdürrahim Adanır ise "Bayram namazını kıldık. Namazdan sonra Suriye ve Mısır başta olmak üzere bütün insanlar için dua ettik. Namazdan sonra mezarlığı ziyaret edeceğiz. Bugün ölülerimizi de hatırlayacağız inşallah. Onların bayramını da kutlayacağız." dedi.

Bayram namazında dua edenler arasında olan Zeki Ercevabini de bayram namazını kıldıktan sonra türbeleri ziyaret edeceğini söyledi. Bayramın anlamının birlik, beraberlik ve bereket günleri olduğunu ifade eden Ercevabini, türbelerden sonra dost ve akrabalarının bayramlarını kutlayacaklarını dile getirdi.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER