ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mayıs 2013 Pazar 18:13

Şırnak'ın barış güvercini

Şırnakın barış güvercini


Şırnak’ın Silopi ilçesinde yaşayan PTT emeklisi babanın 6 çocuğundan biri olan Sevcan Tunğ, çözüm süreci nedeniyle barışa olan umudunu anlatan bir şiir yazdı. 6 aylıkken geçirdiği havale sonucu her 2 gözünü de kaybeden Sevcan Tunğ, okuma yazma bilmemenin acısını yaşadığını ifade etti. En büyük hayalinin okuyabilmek olduğunu dile getiren Tunğ, görme engellilere eğitim verebilecek öğretmen bulamamaktan yakındı.

    Görebilen insanların barışı neden istemediğine anlam veremediğini dile getiren Tunğ, “Ben görme engelliyim. 23 yaşındayım. 6 aylıkken havale geçirdim. Okumaya çok düşkün bir insanım. Okulu seven bir insanım. Çocukluğumdan beri göremiyorum. Bari biz görme engelliler okul okuyalım. Bizlerde eğlenelim, bir meslek sahibi olalım. Bizlerde mutluluk yaşayalım. Okumayı çok istiyorum. Buradaki dernek başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Bana yardımcı olmaya çalışıyor. Onlar bizi düşündü. Biliyorsunuz bu bölgemizde engellilere destek veren pek kişi yok. Şuana kadar kimse bizi düşünemedi. Biz görme engelliler için ne hoca getirttiler, ne okuttular. Biz bunun için çok üzülüyoruz. Bize yardımcı olmalarını istiyoruz. Okul okuyamadığım için evde psikolojim bozuluyor. Üzülüyorum, ağlıyorum, okul okumak istiyorum. Görme engelliler olarak barış istiyoruz. Gören insanlar neden barış istemiyor? Anaların yüreklerinin yanmasını istemiyorum. Annelerimiz ağlamasın, gözyaşı dökmesinler artık.” diye konuştu

Silopi Engelliler Yardımlaşma Dayanışma ve Destekleme Derneği Başkanı Abdullah Süer de, “Derneğimizin faaliyeti evden çıkamayan engelli kardeşlerimizi evden çıkartıp topluma kazandırmaktır. Derneğimiz yeni olduğu için daha faaliyetlerimizi dört dörttük yapmış değiliz. Faaliyetlerimizi daha fazla yapmak için bu konuda büyüklerimizden destek bekliyoruz." şeklinde konuştu.

'BARIŞ' ŞİİRİ

Barış güverciniyim ben
Yıllardır gökyüzüne uçurulmayı bekleyen.
Barış güverciniyim ben,
Görmese de gözlerim barışın yolunu gözleyen
Biliyorum;
O gün gelecek herkes kardeşçe yaşayacak, herkes sevinecek.
Barış güverciniyim ben,
Sadece barışı ve huzuru temsil eden,
Anaların acısını yürekten bilen.
Barış güverciniyim ben,
Bir kanadım Doğu için
Bir kanadım Batı için çırpınan
Akan kanlara giden canlara çözüm bulan
Barış güverciniyim ben…
Gözleri görmeyen ama nereye uçacağını bilen
Akan yaşları, dökülen kanları elleri ile silen
Barış güverciniyim ben, sadece barışı isteyen.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER