ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2012 Perşembe 12:25

Şirince'ye ''kıyamet günü'' uyarısı


İzmir Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, 21 Aralık'ta çok sayıda turistin gelmesi beklenen Şirince'de ziyaretçilerin bölgeden olumsuz düşüncelerle ayrılmaması için esnafın dikkatli olmasını istedi.

Ediz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Maya takvimine göre, ''bu yıl 21 Aralık'ta kıyamet kopacağı ve kıyametten İzmir'in Şirince köyünün etkilenmeyeceği''ne yönelik inanış nedeniyle Şirince'ye yoğun ilginin söz konusu olduğunu ifade etti.
     İnanç ve kültür turizmi kapsamında yılın son haftalarında İzmir ve belli ilçelerinin cazibe merkezi konumunda olduğunu hatırlatan Ediz, bu yıl buna ''kıyamet günü'' inanışının da eklendiğini ve Selçuk ile Şirince'yi tercih eden kişi sayısının yükseldiğini söyledi.
    
     -''İlgi kötüye kullanılmamalı''-
    
     Ediz, her inanışa saygı gösterilmesi gerektiğini, bu konuya da öyle baktıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:
     ''Birçok insanın kabul ettiği inanışı yok sayma şansımız yok, ancak onlar kabul etti diye kıyamet kopacağını düşünemeyiz. Şirince'nin ziyaretçi sayısı artacağı için gerekli önlemleri devletin resmi kurumları alıyor. Önemli olan, o tarihte tesislerin, ticaret kuralları içinde çalışmasıdır. 'Kıyamet günü' inanışının fırsata, ganimete dönüştürülmemesidir.''
     Ziyaretçi artışına neden olan inanışın, Şirince köyü için bir tanıtım aracı olarak değerlendirilebileceğine dikkati çeken Ediz, yörede ticaret yapan esnafa şu uyarılarda bulundu:
     ''Şirince'nin reklamı olarak düşünebileceğimiz bu sürecin sonunda ziyaretçilerin bölgeden olumsuz intibalarla ayrılmasını istemeyiz. Şirince'de ürün satan herkesin, ticaretin sürdürülebilirliğini düşünmesi gerekir. Herkes, o ürünü yeniden satabilecek şekilde sağlık, hijyen kurallarına dikkat etmeli.''
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER