ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2013 Pazartesi 20:20

Sırbistan'dan AB için eylem planı


Sırbistan Meclis Başkanı Neboyşa Stefanoviç, Sırbistan'ın Avrupa Birliği üyeliğinin sadece stratejik bir hedef olmadığını, ülkesinin AB'ye katılımının bölge için de büyük önem taşıyan bir süreç olduğunu söyledi.
    
Sırbistan Meclisi'nde, "Avrupa Komisyonu'nun önerilerini yerine getirmek için eylem planının tanıtımı" konulu toplantı düzenlendi. Toplantıya, Sırbistan Meclis Başkanı Neboyşa Stefanoviç, Sırbistan hükümetinin Avrupa Entegrasyon Ofisi Müdürü Milan Payeviç, AB'nin Sırbistan Misyon Şefi Vincent Deggert ve çok sayıda üst düzey yetkili katıldı.
    
Toplantıda, Sırbistan'ın AB'ye katılım koşulların yerine getirmesi için gerekli belgelerin hazırlanmasından sorumlu devlet kurumlarının temsilcileri, 231 maddeyi içeren eylem planını tanıttı.
    
Sırbistan Meclis Başkanı Neboyşa Stefanoviç, toplantıda yaptığı konuşmada, ülkesinin bu yılın Haziran ayında AB üyelik müzakerelerine başlaması için tarih alacağını umduğunu söyledi.
    
AB'nin Sırbistan'ın en önemli ortağı ve Sırbistan dış politikasının önceliği olduğunu ifade eden Stefanoviç, ülkesinin geçmiş dönemde AB ile ilişkilerde önemli ilerleme kaydettiğini, ancak bu yolda gerekli reformlara devam edeceğini vurguladı.
    
Stefanoviç, "AB üyeliği Sırbistan için sadece stratejik hedef değil, bölge için de büyük önem taşıyan bir süreç. Haziran ayında da tarih almayı hak ettik" diye konuştu.
    
Sırbistan hükümetinin Avrupa Entegrasyon Ofisi Müdürü Milan Payeviç de eylem planında yer alan 231 madde hakkında bilgi verdi. Payeviç, "Eylem planında belirtilen tedbirler, Avrupa Komisyonu'nun önerileridir. Onlar aynı zamanda hükümetin yükümlülüklerini gösteren işlerin listesidir" dedi.
    
Sırbistan, 2008'de ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Kosova'yı tanımıyor. Sırbistan'ın AB üyeliği önündeki en önemli engellerden birini Kosova sorunu oluşturuyor.
    
Mevcut Sırbistan hükümeti, bir taraftan Kosova'yı tanımayacağını belirtirken, bir taraftan da AB üyeliği hedefinden vazgeçecekleri yönündeki endişeleri gidermeye çalışıyor. AB, Sırbistan'ın Kosova'yı tanımasını Belgrad'ın AB'ye katılım görüşmelerinde koşul olarak öne sürmüyor ancak Sırbistan ile Kosova arasında iyi komşuluk ilişkileri geliştirilmesi için ısrar ediyor.
    
Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç, Kosova'nın bağımsızlığının önlerine AB üyeliği için şart olarak konulmasının, AB ile görüşmeleri zora sokacağını söylemişti.
  

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER