ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 12:18

Sırbistan'da Boşnakça eğitim hakkı

Sırbistanda Boşnakça eğitim hakkı


 Sırbıstan'da çoğunlukla Boşnakların yaşadığı ve Boşnakça'nın resmi dil olduğu Sancak bölgesindeki okullarda, gelecek eğitim-öğretim yılından itibaren Boşnakça eğitim yapılabilecek.
     Sancak bölgesinin en büyük kenti Novi Pazar'da (Yeni Pazar) bulunan Boşnak Milli Konseyi (BNV) binasında, hükümetin Boşnakça eğitim kararına ilişkin seminer düzenlendi. Yeni Pazar, Priyepolye, Syenitsa ve Tutin kentlerinde hizmet yapan ve gelecek öğrenim yılının başlamasıyla Boşnakça ders verecek olan eğitimci ve öğretmenlerin katıldığı seminerde, konuya ilişkin bilgi verildi.
     Seminere, Sırbistan Eğitim Bakanı Vesna Fila, Eğitim Bakanlığı Sekreteri Muhedin Fiyulyanin, Boşnak Milli Konseyi Başkanı Esad Cuceviç ile Sancak bölgesinden çok sayıda eğitim kurumu ve okul müdürü katıldı.
     Sırbistan Eğitim Bakanı Vesna Fila, burada yaptığı konuşmada, yeni uygulamanın kapsadığı öğrencilere destek vermek için Yeni Pazar'a geldiğini, ana dilde eğitim görmenin temel insan ve medeniyet hakkı olduğunu, ülkedeki diğer azınlıkların da bu hakka çok önceden kavuştuğunu söyledi.
     Sırbistan Eğitim Bakanlığı Sekreteri Muhedin Fiyulyanin de bakanlığın güçlü bir mekanizma oluşturarak, Boşnakların ana dilde eğitim haklarına her zaman destek vereceğini ifade etti.
     Boşnak Milli Konseyi Başkanı Esad Cuceviç de "Boşnaklar'a anadilde eğitim hakkı verilmesiyle son günlerde çok konuşulan kıyamet günü senaryosunun gerçekleşmediğini, fakat Boşnakların ana dilinde eğitim görmesine gerek görmeyenler ve bunu savunanlar için kıyametin koptuğunu" söyledi.
     Hükümetin aldığı bu kararla Sırbistan'daki Boşnakların toplumsal ve devlet sistemine entegrasyon yolunun açıldığını belirten Cuceviç, "Bugün Boşnak halkı için ve aynı zamanda Sırbistan devleti için yeni bir çağ başlıyor. Boşnak Milli Konseyi ile Sırbistan Eğitim Bakanlığı arasında devam eden bu olgunlaşma süreci, bugün devlet sistemi içinde Boşnak dilinde eğitim görebilmesi kararıyla sonuçlandı" diye konuştu.
     Boşnak Milli Konseyi tarafından yapılan açıklamada da Boşnakça dilinde eğitimin, Sancak bölgesindeki bütün okul öncesi, ilk ve orta öğretim okullarında birer sınıfta verileceği belirtildi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER