ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2013 Pazartesi 19:44

Sırbistan ve Makedonya'dan AB için işbirliği


Sırbistan Dışişleri Bakanı İvan Mrkiç ile Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Poposki, ülkelerinin Avrupa Birliği entegrasyonu süreci için işbirliği anlaşması imzaladı.
     Resmi ziyaret için başkent Üsküp'e gelen Sırbistan Dışişleri Bakanı İvan Mrkiç, Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Poposki ile görüştü. İkili görüşmenin ardından heyetlerarası toplantı yapıldı.
     Görüşmelerden sonra iki bakan, AB entegrasyonu yolunda iki ülkenin işbirliğini öngören anlaşmaya imza attı. İmza töreninden sonra düzenlenen basın toplantısında iki bakan, görüşmelerden oldukça memnun kaldıklarını ifade etti.
     Makedonya Dışişleri Bakanı Poposki, görüşmede daha çok iki komşu ülke arasında diyaloğun artırılması konusu üzerinde durduklarını söyledi.
     İki ülke arasında geleneksel dostluk bağları bulunduğunu ifade eden Poposki, AB üyeliğinin iki ülke için de öncelikli olduğunu, dolayısıyla bu konuda işbirliği anlaşması imzaladıklarını belirtti. Üyelik için bölge ve AB üyesi ülkelerinin de desteğine ihtiyaç olduğuna işaret eden Poposki, bazı sorunlar olduğunu, fakat bunların aşılmayacak şeyler olmadığını vurguladı.
    
     -"Makedonya için en iyisini istiyoruz"-
    
     Sırbistan Dışişleri Bakanı İvan Mrkiç de Makedonya'da kendilerini yabancı bir ülkede hissetmediklerini, iki ülkenin bir çok konuda yakın olduğunu, dolayısıyla iki ülke arasında en iyi ilişkilerin kurulması gerektiğini söyledi.
     Sırbistan ve Makedonya başbakanlarının kısa bir süre önce bir araya geldiğini hatırlatan Mrkiç, mevcut dostluğun güçlü temellerini daha da güçlendirdiklerini ifade etti. Mrkiç, "Makedonya için en iyisini, Avrupa ve dünyada başarılı bir ülke olarak tanınmasını istiyoruz" dedi.
     Sırbistan Dışişleri Bakanı Mrkiç, Makedonya ziyareti kapsamında, Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov ve Başbakan Nikola Gruevski ile de görüşecek.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER