ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Şubat 2013 Perşembe 22:21

Sırbistan ve Kosova arasındaki müzakereler


Kosova Başbakanı Haşim Taçi, Brüksel'de geçen hafta Sırbistan Başbakanı İvitsa Daçiç'le yaptığı görüşmeye ilişkin meclise bilgi verirken, muhalefetteki "Kendin Karar Al" hareketi milletvekillerince protesto edildi.
     Başbakan Haşim Taçi, Daçiç'le yaptığı görüşme hakkında Kosova Meclisi'nde rapor sunmaya hazırlanırken, "Kendin Karar Al" hareketi üyeleri meclis kürsüsünün önünde gelerek, üzerinde "Taçi'nin Kosovası" yazılı ve Kosova haritasının bulunduğu pankart açtı.
     Muhalif milletvekili Visar Ymeri, haritanın üzerinde, ülkenin kuzeyindeki Mitrovitsa bölgesinin kırmızı renkte işaretlendiğine dikkati çekti. Hükümetin bölgeye ilişkin politikasını eleştiren Ymeri, "Taçi, kimseye sormadan Kososva'yı parçalıyor. Bu hareketimiz, Kosova halkını uyarmak için yapılmış bir harekettir" diye konuştu.
     Muhalif milletvekillerinin eyleminin ardından Kosova Meclisi, çalışmasına iki saat ara verdi.
     Sırbistan, kendisinden ayrılan ve 2008 yılında bağımsızlığını ilan eden Kosova'yı halen tanımıyor. İki ülke arasında sorunun çözümüne ilişkin daha önce başlatılan görüşmeler, Sırbistan'da milliyetçi koalisyonun seçimlerden zaferle çıkmasının ardından kesintiye uğramıştı. Kosova'yı kesinlikle tanımayacağını açıklayan yeni Sırbistan hükümeti, aynı zamanda AB üyeliği hedefinden vazgeçmediğini göstermek için çaba sarf ediyor.
     Sırbistan Başbakanı İvitsa Daçiç ve Kosova Başbakanı Haşim Taçi, geçen yıl Ekim ayında AB Dış İşleri Yüksek Temsilcisi Cathrine Ashton ev sahipliğinde görüşmeleri yeniden başlatmıştı.
     Kosova Başbakanı Haşim Taçi ve Sırbistan Başbakanı İvitsa Daçiç, geçtiğimiz hafta salı günü Brüksel'de beşinci kez bir araya gelmişti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER