ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2012 Perşembe 13:47

Sırbistan Dışişleri Bakanı Bosna-Hersek'te

Sırbistan Dışişleri Bakanı Bosna-Hersekte


Sırbistan Dışişleri Bakanı İvan Mrkiç, resmi ziyaret için geldiği Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da, Dışişleri Bakanı Zlatko Lagumciya ile görüştü.
    
Başkent Saraybosna'daki Dışişleri Bakanlığı binasında gerçekleşen görüşmenin ardından Mrkiç ve Lagumciya, iki ülke arasında Avrupa Birliği (AB) ile bütünleşme süreci kapsamında işbirliği sözleşmesi imzaladı.
    
Sırbistan Dışişleri Bakanı İvan Mrkiç, düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, ''Sırbistan, Bosna-Hersek'i en yakın komşusu olarak algılıyor'' dedi.
    
İki ülke arasındaki dostluğunun geliştirilmesi için ''ortak tarih, mevcut uyumluluk ve ortak gelecek'' gibi teşvik edici unsurların bulunduğunu söyleyen Mrkiç, ''İşbirliğimizi güçlendirecek projeler geliştirmeliyiz. Biz, Sırbistan olarak bu işbirliğine tam anlamıyla hazırız, Saraybosna ve Bosna-Hersek'le mümkün olan en yakın ilişkiler istiyoruz. Bunlar, her iki ülkenin büyük önem vermesi gereken ortak önceliklerimizdir'' diye konuştu.
    
Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç ile Başbakan İvitsa Daçiç'in dün başkent Saraybosna'ya değil, Sırp nüfusun yoğun olarak yaşadığı ve devleti oluşturan iki otonom yapıdan biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin en büyük kenti Banya Luka'yı ziyaret etmesine Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç'in gösterdiği tepkileri anımsatan Mrkiç, ''Sayın İzzetbegoviç'le görüşeceğim için mutluyum. Ancak, konuşulacak konulardan biri kesinlikle yapılan bu ziyaret de olacak. Sırbistan ve Bosna-Hersek söz konusuyken ziyaretlerin ilk önce hangi kente yapılacağı önemli değil, önemli olan devlet zirvesinde bu ziyaretlerin daha sonra değerlendirilmesidir'' dedi.
    
Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Lagumciya
   
     Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Zlatko Lagumciya da Sırbistanlı mevkidaşı Mrkiç ile imzaladıkları işbirliği sözleşmenin iki ülkenin bazı üçüncü ülkelerdeki diplomatik temsilcilikleri çerçevesinde verilen hizmetlerde işbirliği yapılmasını ön gördüğünü söyledi.
     Lagumciya, ''Bu sözleşme daha iyi işbirliğinin çok önemli bir aracı olacaktır. Bosna-Hersek'in AB'ye üye olma yolunda komşularına ayak uydurması açısından çok önemli olacaktır'' dedi.
     Sınırlarla ilgili bazı hukuki konuların ''kolayca ve hızlı çözülebilecek konular olmadığını'' ifade eden Zlatko Lagumciya, ''Ancak açık kalan tüm konuların kısa sürede çözülmesi için iki ülkeyi temsilen heyetlerin görüşmesini sağlayacağız'' ifadesini kullandı. Lagumciya, iki ülke hükümetlerinin de 6 ayda bir ortak toplantı yapılması için girişimde bulunacağını kaydetti.
     Sırbistan Dışişleri Bakanı Mrkiç, Bosna-Hersek ziyareti çerçevesinde, Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak üyesi Bakir İzzetnegoviç ve Bakanlar Kurulu Başkanı Vyekoslav Bevanda ile görüşecek.
     Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç ile Başbakan İvitsa Daçiç'in dün, ülkede Sırp nüfusun yoğun olarak yaşadığı Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin en büyük kenti Banya Luka'ya yaptığı ziyaret, özellikle Boşnak liderler tarafından ''devlet zirvesini muhatap almamak'' şeklinde algılanmıştı.
     Tomislav Nikoliç ise Banya Luka'da yaptığı açıklamada, ''Bosna-Hersek'in BM üyesi bir devlet olduğunu ve bu devlete saygı duyduklarını'' ifade etmişti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER