ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 13:30

Sırbistan Cumhurbaşkanı Nikoliç'in özür dilemesi


 Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Derneği Başkanı Munira Subaşiç, Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç'in, Srebrenitsa'da yaşananlardan dolayı özür dilemesine ilişkin, "Nikoliç, işlenen suçlar için özür diledi, soykırım için değil. Suç işlemek ve soykırım yapmak aynı şey değil" dedi.
     Subaşiç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Nikoliç'in açıklamalarının önemli bir adım olduğunu, ancak yeterli olmadığını belirtti.
     "Nikoliç, işlenen suçlar için özür diledi, soykırım için değil. Suç işlemek ve soykırım yapmak aynı şey değil" diyen Subaşiç, şunları söyledi:
     "Bir kişinin çantasını çalmaya çalışırken, onu darbetmeniz de suçtur. Ancak, eğer 3 gün içerisinde 10 bine yakın insan katlediliyor, bir o kadar kadına ise tecavüz ediliyorsa, bu sadece soykırımdır. Nikoliç'in bunu Avrupa böyle istedi diye yaptığını biliyoruz. Avrupa onlara, 'yola devam etmek istiyorsanız, soykırım kurbanlarından özür dileyin', dedi."
     Nikoliç'in, Srebrenitsa kurbanlarının defnedildiği Potoçari'deki şehitliğe gelmesi gerektiğini de ifade eden Subaşiç, şunları kaydetti:
     "Nikoliç, burayı ziyaret edip, bizlerle konuşmalı. Nikoliç, Bosna'da savaşanlardan biri. Çocuklarımızın mezarlarının yerini söyleyip, soykırım nedeniyle suçlu olan ve hala Sırbistan'da bulunan kişileri yakalasın. O zaman özrünün dürüst olduğuna inanırız. Srebrenitsa anneleri olarak, soykırımın üzerinden 18 yıl geçmesine rağmen, çocuklarımızın kemiklerini arıyoruz. Srebrenitsa'da yaşananlar sadece öldürülenlere yönelik yapılan bir soykırım değil, arkada kalan bizlere de yönelik bir soykırım."
     Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç, Bosna Hersek devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, Srebrenitsa'da yaşanan olaylara ilişkin Sırbistan adına özür dilemişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER