ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ocak 2013 Perşembe 00:46

Sırbistan Başbakanı Saraybosna'da


Sırbistan Başbakanı İvitsa Daçiç, ülkesinin bölgedeki kalıcı barış ve istikrara katkı sağlayacağını söyledi.
     Daçiç, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da, Sırbistan, Hırvatistan, Karadağ, Makedonya, Arnavutluk ve Bosna-Hersek'ten yetkililerin katılımyla düzenlenen "Göç, İltica ve Mülteciler Bölgesel Girişimi Forumu"na (MARRI) katıldı.
     Bosna-Hersek Güvenlik Bakanı Fahrudin Radonçiç ile birlikte foruma katılan Daçiç, düzenlenen ortak basın toplantısında, ülkesinin bölgedeki kalıcı barışa ve istikrara katkı sağlayacağını söyledi.
     Hırvatistan Başbakanı Zoran Milanoviç'in Sırbistan'ı geçtiğimiz günlerde ziyaret ettiğini hatırlatan Daçiç, önümüzdeki hafta da Bosna-Hersek Başbakanı Vyekoslav Bevanda'nın da başkent Belgrad'ı ziyaret edeceğini ifade etti.
     Daçiç, "Tüm bunlar bölge ilişkilerinin rahatlamasına katkı sağlayacak girişimlerdir. Ekonomik çıkarlarımızın dışında da karşılıklı çıkarlarımız bulunuyor. Ekonomik iş birliğimizin yanı sıra, siyasi işbirliğimiz de son derece önemli" diye konuştu.
     Sırbistan'ın, Bosna-Hersek'i oluşturan iki entiteden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti'yle önemli özel ilişkileri olduğuna işaret eden Daçiç, ancak Bosna-Hersek Federasyonu olan diğer otonom yapının yöneticilerinin de kendileri için aynı derecede önemli olduğunu vurguladı. Karşılıklı iş birliğinin herkesin çıkarına olması gerektiğini dile getiren Daçiç, "Zaten küçük olan topraklarımızı bölerek daha da küçültmemeliyiz" diye konuştu.
     Daçiç, Sırbistan olarak Bosna-Hersek'in Avrupa Birliği üyeliği için bir an önce müzakerelere başlamasına destek olduklarını yineleyen Daçiç, "Birlikte hareket ettiğimiz zaman daha güçlüyüz" dedi.
     Foruma ev sahipliği yapan Bosna-Hersek Güvenlik Bakanı Fahrudin Radonçiç ise son günlerde sıkça gündeme gelen "Bosna-Hersek'in de aralarında bulunduğu Batı Balkan ülkelerinin Schengen ülkelerine vizesiz seyahat etme hakkının kaldırılacağı yönündeki" iddialara ilişkin, söz konusu sorunun bu boyutlara ulaşmayacağını umduğunu söyledi.
     Radonçiç, "Her ne kadar bazı Avrupa ülkelerinin bu yönde talebi olsa da Batı Balkan ülkelerine yeniden vize uygulanmaya başlanmayacağını umuyorum. Serbest dolaşım hakkına sahip vatandaşlarımızın Avrupa'nın da çıkarına olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı.
    
     Daçiç'in Saraybosna'daki diğer temasları
    
     Sırbistan Başbakanı ve İçişleri Bakanı İvitsa Daçiç, Bosna-Hersek'teki temasları kapsamında ayrıca başkent Saraybosna'da Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı ve Sırp üyesi Neboyşa Radmanoviç'le de bir araya geldi.
     Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, iki liderin karşılıklı iş birliğini geliştirme yolları üzerine konuştukları belirtildi.
     Sırbistan Başbakanı Daçiç, ayrıca Bosna-Hersek Başbakanı Vyekoslav Bevanda ile de görüştü.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER