ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 06:00

Sinop'ta Ramazan geleneği Helesa yeniden canlandırıldı


 Sinop'ta Ramazan ayında gerçekleştirilen geleneksel Helesa Şenlikleri renkli görüntülere sahne oldu. Sinop Belediyesi ile Hemşerilik ve Dostluk Derneği işbirliğiyle yapılan şenliklere çok sayıda Sinoplu katıldı.

Derneğin Onursal Başkanı Özer Gürbüz, Helesa geleneğinin yüzlerce yıl önce fırtınadan kaçarak Sinop Limanı'na sığınan denizcilere dayandığını söyledi. Gürbüz, "Bu gelenek yıllardır sürüyor. Yıllar önce dalgalar sebebiyle Sinop'a gemiler gelir. Dalgaların uzun sürmesi ile gemideki yiyecekler biter. O yıllarda Sinop'un küçük bir kasaba ve imkânlarının kısıtlı olması nedeniyle gemiciler, bu gecede olduğu gibi bir sandalı süslerler. Mahalle aralarında maniler söyleyerek yiyecek toplarlar. Sinopluların da bu geleneği sevmeleri sonucunda günümüze kadar sürdü. Biz de dernek ve Sinop Belediyesi olarak 16 yıldır yaşatıyoruz. Nice yıllarda yaşatılmasını diliyoruz" dedi.

Sinop Valisi Yavuz Selim Köşger ise, "Sinop’ta kendine yakışan ve kendine özgü bir gelenek oluşmuş. Ağaç kökler üzerine büyür, geleneğini yaşatan geleceğini sağlam kurar. Sizler bu geleneği sağlam bir şekilde gelecek kuşaklara aktarıyorsunuz. Buna vesile olan herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Vali Köşger,Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, Özer Gürbüz ve kalabalık bir grup, ellerindeki fenerlerle, süsledikleri maket kayığı omuzlarda taşıyarak mahalle aralarında "Helesa, yelesa, heyemola yusa, yusa hop" şeklinde maniler söyledi. Her tarafı süslenen Helesa teknesi Aşıklar Caddesi üzerindeki Vali Konağı önüne getirilerek Vali Köşger'in kapısı çalındı. Maniler söyleyen Sinoplular Köşger'den bahşiş istedi. Vali Köşger, bahşişi görevlilere verdi. Maket kayıkla vatandaşlardan bahşiş toplandı. Sinoplular, evlerinin balkonundan maket kayığın içerisine para attı. Toplanan paralar bir yardım derneğine teslim edildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER