ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ağustos 2013 Cumartesi 21:39

Sinop’ta bulunan savaş gemilerinin komutanları tatbikat hakkında bilgi verdi


Sinop’ta Limanı'nda demirli bulunan Karadeniz Deniz İşbirliği Görev Grubu (BLACKSEAFOR) üyesi savaş gemilerinden TCG Turgut Reis fırkateyni ile Bulgaristan'dan Priboy mayın tarama gemisi, Romanya'dan Sebastian korveti, Rusya'dan Bora hücum botu ve Ukrayna'dan Slavutych komuta ve kontrol gemisinin komutanları basın toplantısı düzenleyerek tatbikat hakkında bilgi verdi.

TGC Turgut Reis Gemi Komutanı Deniz Kurmay Yarbay Yüksel Can, Karadeniz BLACKSEAFOR sayesinde 1936 yılından bu yana yürürlükte olan Montrö Boğazlar Sözleşmesi sayesinde oldukça güvenli bir deniz olduğunu söyledi. BLACKSEAFOR'un üye ülkeler arasında ki deniz kuvvetlerinin karşılıklı güvenin artması açısından çok önemli katkılarda bulunduğunu ifade eden Can; "BLACKSEAFOR kurulduğu 2001 yılından bu yana 22. aktivasyonunu gerçekleştirdi. Bu 22 aktivasyon boyunca kuruluş anlaşmasında belirtilen görevlerine ilişkin çok önemli bir aşama kaydetti. Kuruluş anlaşmasında belirtilen arama kurtarma, harekatı insani yardım hareketi, iyi niyet ziyaretleri ve çevrenin korunmasına yönelik gerçekten operasyonel, harekata hazır bir kuvvet oluşmuş durumda. Bu açıdan amacına ulaştı, istediğimiz seviyeye geldi diyebiliriz" şeklinde konuştu.

Bir basın mensubunun Suriye'ye gerçekleştirilmesi planlanan müdahale nedeniyle askeri hareketliliğin sorulması üzerine Can, "Akdeniz'de ki olay tabi burada ki ülkelerin dışında gelişen bir olay. Türkiye'yi yakından ilgilendiren bir sorun. Ama diğer ülkelerin çok dahil, müdahil olduğu bir olay değil. Bu konuda biliyorsunuz şu anda gelişmeler yaşanmakta. Umarız yakın komşumuz olan Suriye'de de bu sorun en kısa zamanda çözülür. Bizim en büyük arzumuz bu." şeklinde konuştu.

Aktivasyon kapsamında Sinop Limanı'nda bulunan grup üyesi gemiler, 3 Eylül'de Sinop Limanı'ndan ayrılacak.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER