ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2013 Pazartesi 20:40

Sinop'ta BDP'lilere saldırı

Sinopta BDPlilere saldırı

BDP'lilerin bulunduğu Sinop Öğretmenevi'ne saldırı düzenlendi.


Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) milletvekilleri, İmralı sürecine destek aramak amacıyla çıktıkları Karadeniz turunun ikinci ayağı olan Sinop'ta, protesto gösterileri ile karşılandı. Polis kontrolünde programın yapılacağı öğretmenevine alınan BDP'li gruba sözlü sataşmalar ilerleyen dakikalarda fiili protestoya dönüştü. Protestocular öğretmenevinin camlarını aşağıya indirirken BDP'li heyetin araçları yumurta yağmuruna tutuldu. Bu arada bazı araçların farları kırılırken kaportalarında da eziklikler oluştu.

BDP'li milletvekilleri Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü ve Bağımsız İstanbul Milletvekili Levent Tüzel ile HDK Eşbaşkanı Fatma Gök'ün yer aldığı grup, ilk durak olan Çorum'dan sonra sabah saatlerinde Sinop'a hareket etti. İl girişinde emniyet tarafından alınan geniş güvenlik önlemleri altında programın yapılacağı öğretmenevine giden grup, burada bekleyen kalabalığın tepkisi ile karşılaştı. Yaklaşık 500 kişiden oluşan grup, BDP'lilere saldırmak istedi. BDP'liler polis tarafından kontrollü bir şekilde herhangi bir fiili müdahaleye uğramadan öğretmenevine alındı.

Protestocu grup, öğretmenevi çevresinde sloganlar atarak BDP'li heyete tepkilerini dile getirirken, polis, itidalli davranılması için sık sık anons ederek, kalabalığın dağılmasını istiyor. Grup, İstiklal Marşı okuyarak protestoya devam etti. İlerleyen dakikalarda polis engelini aşan protestocular öğretmenevinin kapı ve pencerelerinin camlarını kırdı ve BDP'lilerin araçlarına zarar verdi. Protestocu grup polisin yoğun çabası sonucu öğretmenevinden uzaklaştırılırken olay yerine çok sayıda polis özel harekat görevlisi sevk edildi. Protestocuların sayısı ise her geçen dakika artıyor.

BDP MİLLETVEKİLLERİ SİNOP'TA MAHSUR KALDI

İmralı sürecine destek amacıyla çıktıkları Karadeniz turunda, Sinop'ta protesto gösterileri ile karşılanan BDP milletvekillerinin, sığındıkları öğretmenevindeki bekleyişleri sürüyor. Milletvekilleri ile beraber, gazeteciler ve altmış civarında Sinop öğretmenevi misafiri ve personeli de içeride mahsur kaldı.

Güvenlik güçlerinin, binayı korumaya yönelik önlemler almaya devam etmesine rağmen dışarıdaki kalabalık gittikçe çoğaldı. Yaklaşık 500 kişilik bir kalabalık 7 saat boyunca binanın etrafını sararak, sürekli camları taşladı ve maytap patlattı. İçerideki birçok insan korku dolu anlar yaşadı. Dışarıda bulunan milletvekillerinin araçları ise taşlanarak ve camları kırılarak yağmalandı.

"BARIŞTAN BAŞKA BİR TALEBİMİZ YOK"

Süreç ilerledikçe gerilimin de dozu artmaya başladı. Ara ara bulundukları odadan dışarı çıkan BDP'li milletvekilleri, güvenlik güçlerinin şefiyle tartışma içerisine girerek, kalabalığın bir an önce dağıtılmasını istedi, fakat sonuç alınamadı. İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, güvenlik görevlileriyle sık sık tartışma içesine girerek, dışarıdaki insanlara müdahale edilmesi talebinde bulundu. Taleplerinin karşılanmaması üzerine akşam saatlerinde BDP'li milletvekilleri bir basın toplantısı düzenledi. Milletvekilleri, sürecin baltalanmasına karşı olduklarını ve gerçek Sinop halkının bunları gerçekleştirmiş olamayacaklarını dile getirdi.

Bu muameleye katlanmalarının, sadece barış adına olduğunu ifade eden BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, "Bizim barıştan başka ne gibi bir menfaatimiz ya da talebimiz olabilir? Buradaki bu gençler geleceksizleştirilmiş durumdalar. Bu organize bir provokasyon. Barışın önündeki esas güçler bunlardır." şeklinde konuştu.

Bir diğer BDP Milletvekili Sebahat Tuncel ise "Karadeniz turuna başladığımızda, aslında çok olumlu başladı. Fakat Sinop'a geldiğimizde bu çocuklarla karşılaştık. Biz bu çocukları suçlamıyoruz. Bunun arkasında bu çocukları kışkırtanlar olduğunu biliyoruz. Buradaki yerel yönetim provokasyona zemin hazırladı. Bu durum, Karadeniz halkının barış sürecine yönelik bilgi almasını baltalayan bir durum olmuştur. Zamanında çok fazla genç yaşamını yitirdi, anneler göz yaşı döktü. Bundan sonra gerçekleşecek etnik çatışmaların kimseye bir faydası olmaz." ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER