ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 16:07

Sinop Üniversitesi'nde 2013-2014 Akademik Yılı başladı

Sinop Üniversitesinde 2013-2014 Akademik Yılı başladı


Sinop Üniversitesi 2013-2014 akademik dönemini törenle açtı. Geniş katılımlı ve coşkulu geçen açılışta konuşan Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bircan üniversitelerin üretken olması gerektiğine dikkat çekti. Rektör Bircan, "Artık sırtını kamu kaynaklarına dayamış, üretmeyen, hantal yapıların ayakta kalması, varlığını üniversite olarak sürdürmesi mümkün değil." dedi.

    Üniversitenin akademik yılı açılışı Rektör Prof. Dr. Recep Bircan’ın, Hükümet Konağı önünde bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk bırakmasıyla başladı. Çelenk sunma törenine, Rektör Prof. Dr. Recep Bircan ve üniversitenin öğretim üyeleri katıldı.

    Açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Recep Bircan, üniversitenin fiziki ve sosyal imkanları hakkında verdiği bilgilerin ardından şunları söyledi: “Yeni başlangıçlar bir yandan geçmişin muhasebesi bir yandan da geleceğin planlanması için önemli vesilelerdir. Ancak bu şekilde geleceğe yani değişim ve yenilenmeye daha sağlıklı bakılabilir. Zira günümüz üniversiteleri hızlı ve zorlayıcı bir değişim rüzgarıyla karşı karşıya bulunmakta. Onları hem üstlendikleri görev hem de işleyiş biçimleri bakımından zorlayan bir değişim rüzgarı ile. Artık sırtını kamu kaynaklarına dayamış, üretmeyen, hantal yapıların ayakta kalması, varlığını üniversite olarak sürdürmesi mümkün değil."

    Rektörün ardından konuşan Sinop Valisi Yavuz Selim Köşger ile Belediye Başkanı Baki Ergül de birer konuşma yaptı. Öğrencilere yönelik “Hayatınızın bundan sonrasını değiştirecek, yönlendirecek, şekillendirecek kritik bir dönemeçtesiniz. Üniversite eğitimi, evrensel olanı talep etmek demektir. Sinop Üniversitesi'nin sizlere sağlayacağı imkanlar, sizlerin hayatınızın rotasını belirlemenize katkı sağlayacaktır." diyen Vali Köşger, "Evreni, evrenseli algılarken Mevlana’nın pergel metaforunu dikkate alarak bir ayağınızı ülkemizin değerlerinde, diğer ayağınızı ise evrensel değerler üzerinde tutunuz.” çağrısında bulundu.

    Sinop Üniversitesi 2013-2014 akademik yılı açılış dersini, Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Memiş verdi. “Tarih ders kitaplarındaki bilgi, kavram ve anlatım hataları üzerine bazı düşünceler” konusunu anlatan Prof. Dr. Ekrem Memiş konuşmasında, tarihe dair doğru bilinen yanlışlar konusuna açıklık getirdi.

    Açılış programı, Prof. Dr. Ekrem Memiş’e, Rektör Prof. Dr. Recep Bircan tarafından çiçek takdim edilmesiyle son buldu. Açılış töreninin ardından kokteyl verildi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER