ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2012 Perşembe 10:37

Sınırdan hayvan kaçakçılığı


Hatay ve Gaziantep'te düzenlenen operasyonda, Suriye'den düşük fiyata büyükbaş hayvan getirme bahanesiyle 15 kişiyi 1 milyon 160 bin lira dolandırdıkları belirlenen 9 kişi gözaltına alındı.
     Alınan bilgiye göre, Hatay Emniyet Müdürülüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, Suriye'den düşük fiyata getirilecek büyükbaş hayvanların internette verilen ilanla satılmak istendiği ihbarı üzerine teknik takip başlattı.
     Erzurum, Gümüşhane, Kırşehir ve Adıyaman'dan büyükbaş hayvan almak isteyen alıcıların, ilanda verilen telefon numaralarıyla iletişime geçtikleri kişilere ödeme yaptığı belirlendi.
     Parayı alan kişiler, alıcılara büyükbaş hayvanları Suriye'den getireceklerini, ancak ülkede karışıklık olması nedeniyle bu işlemin bir süre gecikeceğini belirti.
     Uzun süre alıcıları oyalayan dolandırıcılar, daha sonra Suriye'den büyükbaş hayvanları almaya giden ekibin paralarına Esed askerlerinin ya da muhaliflerin el koyduğunu bahane etti.
     Bunun üzerine KOM ekipleri, Gaziantep ve Hatay'da 6 ay süreyle teknik takibe aldıkları dolandırıcıların adreslerine eş zamanlı operasyon düzenledi.
     Operasyonda A.D (42), İ.A (43), B.A (40), A.A (50), R.A (53), C.E (50), M.T (74), A.R.B (63) ve M.D (48) gözaltına alındı.
     Bir kişinin firar ettiği operasyonda, zanlıların büyükbaş hayvan alıcısı 15 kişiden toplam 1 milyon 160 lira aldıkları tespit edildi.
     Zanlılar, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER