ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Kasım 2012 Çarşamba 14:49

Sınıra tanklar için yeni mevzi kazıldı

Sınıra tanklar için yeni mevzi kazıldı


Suriye'nin Resulayn kentinde Suriye ordusu ile muhalifler arasında devam eden şiddetli çatışmaların Suriye’nin Derbisiye kenti yakınlarına yaklaşmasının ardından Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı Şenyurt Sınır Kapısı'nda tanklar için mevziler kazıldı. Sınırda olası bir saldırı veya göç dalgasına karşı Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı tank birliklerinin konuşlanması için mevzilerin açıldığı bildirildi. Bu arada Şenyurt – Derbisiye sınırı boyunca güvenlik tedbirleri artırıldı. Sınırda nöbet tutan askerler 24 saat boyunca devriye geziyor. Sınırda kazılan mevzileri gören Şenyurt sakinleri bir taraftan tedirginlik yaşarken bir taraftan da sınırda bulunan Türk güvenlik güçlerine güveniyor.

NUSAYBİN'DE GÜVENLİK TEDBİRLERİ ÜST DÜZEYE ÇIKARTILDI

Nusaybin ilçesinde ise Suriye'nin Kamışlı kentinde dün yaşanan gerginlik ve Nusaybin ilçesine düşen mermilerin ardından sınırda güvenlik tedbirleri üst düzeye çıkarıldı. Sınır boyunca askeri devriyeler sık sık sınırı kontrol ediyor. Nusaybin'in Suriye sınırına 2 kilometre uzaklıktaki bulunan askeri karakolda bekletilen yaklaşık 25 tank ise olası bir olaya karşı hazır olarak bekletiliyor

'TEK GÜVENCEMİZ TÜRK ASKERİ'

Sınırın hemen sıfır noktasında evi bulunan Şenyurtlu Selim Taş, Bir taraftan Şenyurt sınır kapısında diğer taraftan Suriye sınırının hemen yakınında Derbisiye kentinde 20 günden beri gerginlik yaşandığına dikkat çekti. Rasulayn’de yaşanan şiddetli çatışmalar nedeniyle savaştan kaçan binlerce Suriyelinin gece gündüz Şenyurt kapısından Türkiye’ye sığındığını belirten Selim Taş, "Derbisiye’de PYD kontrolü ele geçirdi. Dünden beri Şenyurt’ta kepçeler sınırda tanklar ve askeri araçlar için mevzi kazıyor. Biz Türk askerine güveniyoruz. Mevziler Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Şenyurt halkının güvenliği için kazıldı. Türk askeri Suriye’den gelen sığınmacılara gerçekten çok yardımcı oluyor.” dedi.

Selim Taş’ın eşi Nesime Taş ise, Sınırda tedirginlik yaşadıklarını belirterek, şunları söyledi: "İnsan ister istemez korkuyor. 'Her an bir saldırı olur' diye endişe ediyoruz. Ama Allah’ın izni ile yanımızda Türk askeri var. Onun için korkmuyoruz. Şu an mevziler kazıldı. Her ihtimale karşı her halde bu mevziler kazıldı. Bir tane evimizin yanında bir tanede çarşıya yakın mevzi kazıldığını gördüm. Allah askerimizden razı olsun. Onların burada olmaları bize güven veriyor.” diye konuştu.

DERBİSİYE'DE PYD GÜÇLERİ KONTROLÜ ELE GEÇİRDİ

Öte yandan PKK’nın diğer bir kolu olan PYD’ye bağlı güçlerin geçtiğimiz hafta Derbisiye kentinin kontrolünü ele geçirmesinin ardından Suriye tarafında bulunan sınır kapısında Suriye bayrağını indirildi. İndirilen Suriye bayrağı yerine PYD kendi bayrağını Türk bayrağının bulunduğu bölgenin yaklaşık 100 metre ilerisine astı. Derbisiye’yi kontrolü altına alan PYD güçleri Suriye Ordusu ile birlikte Özgür Suriye Ordusu'na karşı Derbisiye kentinde eleman topladığı öğrenildi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER