ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 16:07

Sınır kapısı kapatıldı

Sınır kapısı kapatıldı

Yayladağı sınır kapısı Reyhanlı'daki saldrıların ardından güvenlik önlemleri gerekçesiyle kapatıldı.


Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye-Suriye sınırında yer alan Yayladağı Kara Hudut Kapısı’nın geçici olarak kapatıldığını bildirdi.

Hayati Yazıcı, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Suriye'de yaşanan olaylar nedeniyle Cilvegözü, Öncüpınar, Karkamış ve Akçakale kara kapılarında verilmekte olan gümrük hizmetlerinin 24 Temmuz 2012, 20 Eylül 2012 tarihlerinde yeniden planlandığını ve bazı sınırlamalarda bulunulduğunu hatırlattı.
Bahsi geçen bu önlemlerin Yayladağı Sınır Kapısı’nda geçerli olmadığı, günümüze kadar yalnızca yolcu geçiş işlemleri gerçekleştirildiğine işaret eden Yazıcı, "Suriye ile Türkiye arasında hizmet vermekte olan gümrük kapılarını çok sıkı bir şekilde takip ediyoruz, denetliyoruz. Reyhanlı’da meydana gelen elim olaydan sonra ilk gün Yayladağı Gümrük Kapısı'nı faillerin kaçmasını önlemek amacıyla geçici olarak kapatmıştık. O günden bu yana değerlendirmeler yaptık. Suriye hükümetine mensup insanların Türkiye’ye giriş-çıkış yaptığı tek kapı Yayladağı Gümrük Kapısı. Güvenlik algısı son derece yüksek. Dolayısıyla insanların, giren-çıkan insanların her birini hiç kaçırmadan ya fizik olarak aramaya tabi tutacaksınız veya başka yöntemleri devreye sokacaksınız. Yayladağı kara hudut kapısına ilişkin olarak son dönemde Hatay Valiliği ile birtakım değerlendirmeler ve istişarelerde bulunduk.” dedi.

“HATAY VALİLİĞİ'NE BİLDİRDİK”

Bakan Yazıcı, Yayladağı Sınır Kapısı için yapılan değerlendirmeler ve istişarelerde, muhtemel güvenlik sıkıntılarını önleyebilecek herhangi bir altyapı sisteminin bulunmaması dikkate alınarak, ekonomiye ciddi bir katkı sağlamadığı, bununla birlikte hala faal olduğunu kaydetti.

Kapının, Suriye’de yaşanan iç savaş ve güvenlik zafiyetlerine Türkiye’yi de açık hale getirecek birtakım şahıslar ve faaliyetler için uygun ortam sağlamasına dikkat çeken Yazıcı, kapıda hali hazırda çalışan personelin iş yoğunluğu ve ticari faaliyetler açısından daha çok ihtiyaç içerisinde olduğu bilinen ve Suriye’ye açılan diğer kara hudut kapılarına aktarılmasının daha faydalı olması, kapıdan giriş ve çıkış yapan Türk ve yabancı vatandaşların can ve mal güvenliğinin korunması için söz konusu kapıda bazı teknik altyapı ve güvenlik tedbirlerinin alınması açısından belli bir zamana ihtiyaç duyulması gibi nedenlerle kapının geçici olarak kapatılması yönündeki görüşlerini bugün Hatay Valiliği’ne yazı ile bildirdiklerini aktardı.

BİR AY SÜREYLE SADECE GİRİŞ YAPILACAK

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Yayladığı Kara Hudut Kapısı'nın herhangi bir olumsuzluğu önlemek adına bir ay süreyle Türk ve yabancı vatandaşlarına yönelik sadece giriş gümrük hizmeti vermeye devam etmesinin yerinde olacağını ifade etti. Yazıcı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Dolayısıyla, hem kapının altyapı donatılarını takviye etmek, hem de güvenlik amaçlı hizmetleri daha etkin hale getirmek amacıyla mülki amirlikler ve bölge müdürlüğümüzden ve konuyla alakalı birimlerle yaptığımız istişareler sonucu Türkiye ile Suriye arasında Hatay’da Yayladağı gümrük kapısındaki gümrük hizmetlerini ifade ettiğim altyapı ve güvenlik önlemlerini gerçekleştirecek araç-gereçleri devreye sokmak amacıyla geçici olarak bugünden itibaren durdurmuş bulunuyoruz. Elbetteki daha önce Suriye’ye giriş yapmış ya da Suriye üzerinden yabancıların Türkiye’den geçmek suretiyle transit seyahatlerini gerçekleştirmeleri için bir ay süreyle, bugünden itibaren bu tür hizmetlere yönelik gümrük hizmetlerini sürdüreceğiz. Yani, Suriye’de bulunup da Türkiye’ye geçecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları veya Suriye’de bulunan yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye üzerinden transit kendi ülkelerine veya başka ülkelere geçmeleriyle ilgili gümrük hizmetlerini bugünden itibaren bir ay süreyle sürdüreceğiz. Bir aylık süre sonunda altyapı ve güvenlik gibi mülahazalarla geçici olarak durdurulmuş Yayladağı Gümrük Kapısı'yla alakalı yapmayı planladıklarımızı gerçekleştirdiğimiz takdirde yeniden hizmete açılacak. Şayet bir ay içerisinde gerçekleştirmeyecek durumda olursak, bir aydan sonra gümrük hizmeti geçici olarak tamamen durmuş olacak. Bugünden itibaren giriş-çıkış tüm gümrük hizmetleri Yayladağı Gümrük Kapısı'nda geçici olarak durdurulmuştur. Sadece Suriye tarafında olup Türkiye’ye geçecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve üçüncü ülke vatandaşları da Türkiye üzerinden transitleriyle alakalı bu transferi sağlamak üzere bir ay süreyle bu giriş yapanlara gümrük hizmeti verilecek. Dolayısıyla bu konunun tüm insanlar tarafından, vatandaşlarımız tarafından, komşularımız tarafından bilinmesinde mağduriyetlerin önlenmesi bakımından yarar olduğu konusundayım. Yazılı talimat gereği yapılmak üzere Hatay Valiliğine, Bölge Müdürlüğümüze ve ilgili yerlere ve bilgi için de ilgili bakanlıklara bugün itibariyle iletilmiştir."

YAYLADAĞI SINIRI KAPISI

Suriye tarafındaki karşılığı Kesep Hudut Kapısı olan Yayladağ Sınır kapısı, 04.09.1953 tarihli ve 4/1407 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile hudut kapısı ilan edildi. Kapıda bulunan A sınıfı Yayladağı Kapı Gümrük Müdürlüğü Yayladağı ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıkta olup yolcu işlemleri yürütülüyor. Toplam alan büyüklüğü 10 bin 23 metrekare olan kapıda biri çıkış diğeri giriş olmak üzere 2 peron mevcut.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER