ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 11:50

Sınır birliklerinde Kurban Bayramı heyecanı


Mardin'in Kızıltepe ilçesindeki Suriye sınırında bulunan 1. Hudut Takım Karakol Komutanlığına bağlı bölükte görev yapan Mehmetçik, Kurban Bayramı'nı coşkuyla kutladı.
Bayram namazının ardından Bölük Komutanı Piyade Yüzbaşı Emre Temelli komutasındaki askeri personel, bölük önünde toplandı. Burada Teğmen Mustafa Topal, Yüzbaşı Temelli'ye tekmil verdi.
Yüzbaşı Temelli de tekmilin ardından askerlere bayramların mili değerleri buluşturan, milli birlik ve beraberliği pekiştiren günler olduğunu ifade etti. Kurban Bayramı'nın da bu anlamlı günlerden olduğunu belirten Temelli, şöyle konuştu:
"Sizler tatil, bayram demeden ailelerinizden çok uzakta onurlu ve şerefli bir şekilde vatani hizmetinizi yerine getirmektesiniz. Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan vatandaşlarımız da bu sayede mutlu ve huzurlu bir şekilde Kurban Bayramı geçirmektedir. Sizleri bugüne kadar yapmış olduğunuz hizmetlerden ve fedakarlıklarınızdan dolayı tebrik ederim. Hudutta görev yapmak, nöbet tutmak herkese nasip olmaz. Sizlerin ve ailelerinizin Kurban Bayramı'nı en içten dileklerimle kutlarım."
Daha sonra Yüzbaşı Temelli, Mehmetçik ile tek tek bayramlaştı, onlara kolonya ve çikolata ikram etti. Bu arada, Mehmetçik de AA ekibi ile bayramlaştı, çikolata ikramında bulundu.
- "Hudut birlikleri Türkiye Cumhuriyeti'nin namusunu emanet ettiği yerlerdir"
Vatani görevi sırasında bayram coşkusunu yaşayan Piyade Uzman Çavuş Metin Çetin, Kurban Bayramı'nda sevdiklerinden ayrı olmanın burukluğunu yaşadığını ancak üzülmediğini belirterek, "Çünkü bayramı milletimizin bize emanet ettiği asil ruhlu kahraman Mehmetçikler ile beraber geçirmek bana ayrı bir gurur veriyor. Hudut birlikleri Türkiye Cumhuriyeti'nin namusunu emanet ettiği yerlerdir. Bu yüzden hudut birliğinde çalıştığımdan dolayı kendimi çok şanslı hissediyorum. Aziz şehitlerimizin aileleri, gazi ve gazi aileleleri ile silah altındaki tüm askerlerin ve onların ailelerinin bayramını en içten dileklerimle kutlarım" dedi.
Adıyamanlı piyade er Veysel Göğüs de karakolda geçirdiği ikinci bayram olduğunu belirterek duygularını şöyle dile getirdi:
"İster istemez her Mehmetçiğin içinde bir burukluk var ama arkadaşlarımın, komutanlarımın yanında ailemin yokluğunu hiçbir zaman hissetmedim. Çünkü bizler burada aile sıcaklığı içerisinde vatani görevimizi yapmaktayız. Buradan herkesin bayramını kutluyorum. Bütün Mehmetçik annelerinin ellerinden öpüyorum. Anneme, babama, arkadaşlarıma ve bütün sevdiklerime selam gönderiyorum. Hepsinin bayramı kutlu olsun."
- "Benim bir ailem de burada"
Bu arada kulede nöbet tutan er Rıdvan Çelik de Bölük Komutanı Temelli'ye tekmil verdi, Temelli de Çelik'in bayramını kutladı.
Çelik, ailesinden uzak olmasına rağmen üzülmediğini ifade ederek, "Çünkü benim bir ailem de burada. Arkadaşlarım olsun komutanlarım olsun , sağolsun böylesi bir günde bize ailelerimizi aratmıyor. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Ben burada Türkiye'nin sınırında görev yapıyorum. Türkiye'nin sınırlarında görev yapmak her askere nasip olmuyor. Bu sınırda görev yaptığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. Herkesin bayramını kutlar hayırlara vesile olmasını dilerim. Buradan tüm aileme selam gönderiyorum. Herkesin bayramını tebrik ederim" ifadelerini kullandı.
Daha sonra personel, kurban kesimi için toplandı, burada yapılan duanın ardından kurban kesildi.
Askeri personelin toplu hatıra fotoğrafı çektirmesinin ardından bayram coşkusu gün boyu devam etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER