ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 13:28

'Sincarlar operasoyunu' zanlısı 43 kişi adliyede


İstanbul polisinin Sincar aşiretine mensupları tarafından oluşturulduğu iddia edilen suç örgütüne yönelik operasyonda gözaltına alınan 43 kişi adliyeye sevk edildi. Şüphelilerin, 'çıkar amaçlı suç örgütü kurarak tehdit, yağma, silahlı işyeri baskını, silahla yaralama, darp, zorla senet imzalama' gibi suçlardan oluşan 70 ayrı suç dosyasından savcılığa ifade verecekleri öğrenildi.

Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Sedat Şahin grubuna yönelik yürütülen soruşturma sırasında başka bir suç örgütü tarafından işlenen yasa dışı eylemlere ulaştı. Yağma, silahlı işyeri baskını, silahla yaralama, darp, zorla senet imzalama gibi birçok eylemle ilgili olarak Sincarlar olarak bilinen aşirete mensup olduğu ileri sürülen 51 kişi gözaltına alındı.

Emniyet müdürlüğünden yapılan açıklamada, ülke genelinde, çıkar amaçlı silahlı suç örgütü kurmak ve yönetmek, tehdit, yağma, nitelikli yağma, nitelikli yağmaya teşebbüs, silahlı işyeri baskını, silahla yaralama, darp, ruhsatsız silah, kişi hürriyetini tehdit ve zorla senet imzalatmak eylemlerini gerçekleştiren suç örgütünün varlığının tespit edildiği belirtildi.
Açıklamaya göre, suç örgütüne yönelik 1 Kasım 2013 tarihinde, belirlenen adreslere eş zamanlı operasyonlar düzenlenerek 51 kişinin gözaltına alındı. Adreslerde ve şüphelilerin üzerlerinde yapılan aramalarda, 6 ruhsatsız tabanca, 140 fişek, 1 adet şişli baston, 1 çelik yelek, 1 bıçak ve çok sayıda çek ile senet ele geçirildi.

Şüphelilerden 8'i savcılık talimatıyla emniyet müdürlüğünden serbest bırakılırken geriye kalan 43 kişi bugün erken saatlerde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk edildi.

Organize suç örgütü üyeleri, tehdit, yağma, silahlı işyeri baskını, silahla yaralama, darp, zorla senet imzalama gibi suçlardan oluşan 70 ayrı suç dosyasıyla ilgili olarak savcılığa ifade verecek.

Açıklamada, şüphelilerin, Sincar aşiretinden olduklarını, daha önce işledikleri ve medyaya yansıyan bazı suçlarla esnafı korkutarak tahsilat işi yaptıkları iddia edildi. Şüphelilerin, bir esnaftan para tahsil etmeye çalışırken kumar ve çete davasından tutuklu bulunan Sami Hoştan’a yakın bir grubun da aynı kişiden para tahsil etmeye çalışırken çakıştıkları belirlendi. Bu nedenle iki örgütün, suç örgütleri arasında 'Cemaat' olarak tabir edilen işbirliği yaparak tahsilat işini gerçekleştirdikleri ve elde edilen çıkarın iki örgüt arasında paylaşıldığı öne sürüldü. Bu tespitin ardından Sami Hoştan grubuna yönelik ayrı bir soruşturma başlatıldığı öğrenildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER