ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 10:32

Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde olay


Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Kaşgar'da geçen hafta 21 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylar nedeniyle 19 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.
     Çin resmi haber ajansı Şinhua, Kaşgar'ın Baçu kasabasında yaşanan olaylarla bağlantısı olduğu iddia edilen 19 kişinin yakalandığını duyurdu.
     Eyaletin başkenti Urumçi'ye bin 200 kilometre mesafedeki Baçu kasabasında geçen hafta yaşanan olayda aralarında 10'u Uygur, 3'ü Han ve 2'si Moğol milliyetine mensup toplam 15 polis ve kamu görevlisi olmak üzere 21 kişi hayatını kaybetmişti.
     Çin makamları hayatını kaybeden kişilerin evlerinde "kesici ve delici aletler bulunduğu" gerekçesiyle eve güvenlik güçlerinin gönderildiğini, bu kişilerin de güvenlik güçlerine saldırdığını iddia etmişti.
     Çin Kamu Güvenliği Bakan Yardımcısı Mıng Hongvey, olayların ardından "Doğu Türkistan bayrakları, el yapımı patlayıcılar ve ölümcül silahlar" gibi unsurların bulunduğunu ileri sürerek, olayların yaşandığı eve gelen kamu görevlileri ve polisin evdekileri "patlayıcı yaparken yakaladığını" iddia etti.
     Polisin, 19 kişiyi Kaşgar, Urumçi ve Bayingolin bölgelerinden gözaltına aldığı ifade ediliyor.
     Çin, genelde Sincan Uygur Özerk Bölgesinde meydana gelen olayların "ayrılıkçı gruplar tarafından yapıldığını" savunuyor.
     Çinli yetkililer enerji açısından ve birçok ülkeye sınırı nedeniyle kritik bir coğrafyada bulunan Sincan Uygur Özerk Bölgesinde yaşanan olayların ardından, olaya karışanların Orta Asya ya da Pakistan gibi bölgelerdeki radikal gruplarla bağlantısı olduğunu iddia ederken, insan hakları grupları Çin'in "bölgedeki baskısını artırmak ve meşrulaştırmak için terör tehdidini" savunduğunu kaydediyor.
     Bölgede en son 2009'da yaşanan Urumçi olaylarında resmi rakamlara göre 200'e yakın kişi hayatını kaybetmişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER