ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 14:20

Sincan metrolarında deneme sürüşü başlıyor


Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Çayyolu ve Sincan metroları için temmuz ayında tren setlerinin geleceğini belirterek, hatlarda ağustosta deneme sürüşlerinin başlayacağını söyledi. Bakan Yıldırım, bu iki hattın yıl sonunda hizmete gireceğini ifade etti.
Yıldırım, yapımı devam eden Keçiören Metrosu çalışmaları nedeniyle trafiğe kapalı olan Kızlar Pınarı Caddesi’nin açılışını yaptı.

Keçiören-Tandoğan hattının en önemli bölgesinde ciddi anlamda altyapı sorunu olduğuna dikkat çeken Yıldırım, mecburen caddeyi ‘aç-kapa şeklinde’ 500 metrelik bir bölümü normalde iki yıllık planlama olmasına rağmen, gece gündüz çalışarak bir yıl içinde bitirdiklerini söyledi. Bu gölgedeki esnafların biraz sıkıntı yaşadığını ifade eden Yıldırım, “Kalıcı rahatlık için geçici rahatsızlığa katlanacağız. Ankara’da Keçiörenli metro istiyorsa çağdaş toplu taşımacılığa bir an önce kavuşmazk istiyorsa bu kaçınılmaz. O yüzden yapacağımız tek şey vardı. Burayı en kısa sürede tamamlamak. Arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Bundan sonrası artık planlandığı gibi olacak.”

KEÇİÖREN HATTI 2014'ÜN İLK YARISINDA

Keçiören hattını 2014’ün ilk yarısında açmayı planladıklarını da kaydeden Bakan Yıldırım, “Tünel çalışması yüzde 50 tamamlandı. Kazı işleri büyük oranda yapıldı. İstasyon çalışmaları yapılıyor. Diğer iki hattımızda Çayyolu ve Sincan Hattı bunları da bu yıl sonuna kadar tamamlamayı hedefliyoruz. Burada da çalışmalar, bu çerçevede devam ediyor. Temmuz ayından itibaren tren setlerimiz gelemeye başlayacak. Ağustos ayında deneme sürüşlerine geçeceğiz. Her şey yolunda giderse bu yıl sonu bu iki hattı açmış olacağız. Böylece Ankara’nın 10 yıllık metro raylı sistem meselesi de gündemden kalkmış olacak.” diye konuştu.


Bakanlık olarak işe başlama tarihinin 2012’nin mart ayı olduğunu ifade eden Yıldırım bu süre içerisinde olağanüstü bir gayret göstererek, bir an önce Ankaralıların rahatlaması için gece gündüz çalıştıklarını dile getirdi.

Açılışta Lefke Kuyumcular Çarşısı esnafı da Bakan Yıldırım’ı kuru fasulye yemeye devam etti. Bakan Yıldırım da teşekkür etti ve “Daha yemeği hak etmedik.” dedi. Esnaflar, çalışmalardan dolayı bazı sıkıntılar yaşadıklarını dile getirerek, “Sıkıntı çektik, ama inşallah çektiğimiz sıkıntılara değecek. ” ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER