ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 13:47

Sınavda başörtüsü kavgası!

Sınavda başörtüsü kavgası!

Bu kez öğrenciler değil, sorumlular birbirine girdi. Başörtülü sınav sorumlusuna bina sorumlusu tepki gösterdi.


AÖF sınavında türbanıyla salon sorumluluğu yapan öğretmen bina sorumlusunun 'başını aç' isteğiyle karşılaştı. Başörtülü öğretmen Melahat Erdemöner'in görevi, Şanlıurfa'da Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) sınavında salon başkanlığı yaptığı esnada bina sorumlusu Prof. Dr. Ramazan Sağlam tarafından iptal edildi. Sağlam hakkında suç duyurusunda bulunan Erdemöner, görevini iptal eden hocanın top sakallı olduğunu, yönetmeliklerde sakalın da yasak olduğunu söyledi.

Hafta sonu yurt genelinde yapılan Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) sınavında başörtü sorunu yaşandı.

Cumartesi günü ilk oturuma GAP Kız Anadolu Lisesi’nde salon sorumluluğu görevi verilen 17 yıllık öğretmen Melahat Erdemöner, görev yapacağı salona gitmeden önce göreve geldiğine dair imzasını attı, ardından bina sorumlusu Prof. Dr. Ramazan Sağlam’ın elinden kitapçıkları aldı. Daha sonra sınıfına geçerek sınavı başlattı.

İddiaya göre bina sorumlusu Prof. Sağlam, sınavın bitmesine 20 dakika kala Melahat öğretmenin görev yaptığı salona geldi, öğretmenin başını açmasını istedi. Melahat öğretmen, bu talep üzerine başörtüsünü çıkarıp bone ile sınava devam etti. Bunu da kabul etmeyen bina sorumlusu Sağlam, Melahat öğretmenin görevini iptal etti ve yerine yeni bir öğretmen aradı.

Eşi Sinan Erdemöner’in desteğini alan Melahat öğretmen, Ramazan Sağlam hakkında suç duyurusunda bulundu.

“NE KENDİSİ NE DE YERİME GETİRDİĞİ GÖZETMEN ÖĞRETMEN YÖNETMELİĞE UYMUYORDU”

Evraklarını aldığı sırada bina sorumlusunun kendisini hiçbir şekilde uyarmadığını dile getiren Melahat öğretmen, sınavın bitmesine 20 dakika kala gelip kendisini görevden alınmasına anlam veremediğini söyledi. Son birkaç yıldır benzer birçok sınava girdiği halde hiçbir sınavda benzer muamele ile karşılaşmadığını hatırlatan Melahat Erdemöner, bina sorumlusu Sağlam’ın kendisine hakaret ettiğini iddia eti. Melahat Erdemöner, şunları söyledi; “Başörtümü indirmemi istedi. Ben de böyle bir yönetmelik yok deyip karşı çıktım. Diretince lavaboya gidip başörtümü çıkardım ama saçlarımı bonem ile kamufle ettim. Geldiğimde bu şekilde de kabul etmeyeceğini belirterek bonemi çıkarmamı istedi. Ben de kabul etmedim. Bu sırada Ramazan Sağlam bana hakaret etti. Bina sorumlusu Sağlam, ‘kendinizi ne sanıyorsunuz, siz kimsiniz’ diyerek sınıfta beni aşağıladı, küçük düşürdü. Buna karşılık ben de yönetmelik gereği bana hakaret edemeyeceğini hatırlatıp tutanak tutmasını istedim. Kendisi ismimi çizdiğini söyleyip sınıftan çıkmamı istedi.”

Kot pantolon ve top sakalın da yönetmeliğe aykırı olduğunu ifade eden Melahat öğretmen, “Benden sonra sınıfıma gönderilen öğretmen arkadaş kot pantolonluydu. Görevimi iptal eden hoca da top sakallıydı. Yönetmelik onlar için geçerli değil mi? Burada tamamen bir başörtü rahatsızlığı var.” dedi.

Başörtülü öğretmeni görevden aldığı ileri sürülen Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Aletleri Bölüm Başkanı ve Fakülte Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ramazan Sağlam ise kendini savundu. Sağlam, "Basına bilgi veren kuruluşları mahkemeye vereceğim. Yönetmelik açık. Gereğini yaptım.” diye konuştu.

1995 yılında göreve atanan Melahat öğretmen, 28 Şubat döneminde ‘kılık kıyafet yönetmeliği’ ve ‘okul düzenine uymadığı’ gerekçesi ile görevden alındı. 6 yıl boyunca evinde oturan Melahat öğretmen, 4 çocuğu ile ilgilendi. Çocuklarını büyüten Melahat öğretmen, 2006 yılında çıkan af ile görevine geri döndü.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER