ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 16:46

Sınav çetesinin iki 'joker'i tahliye edildi


ÖSYM tarafından yapılan sınavlara, bir suç örgütünün 1999 yılından bu yana düzenlediği sahte belgelerle gerçek adaylar yerine para karşılığı soktuğu "joker" tabir edilen sanıklardan ikisi tahliye edildi.

İki sınava başkalarının yerine girerek iki defa jokerlik yaptıktan sonra pişman olan Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencisi olan gizli tanığın ihbarıyla İzmir Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince 2012 Temmuz ve Kasım aylarında, terör örgütü KCK bağlantılı sınav çetesine yönelik operasyon düzenlenmişti. 7 Temmuz 2012 günü KPSS sırasında İzmir, Diyarbakır, Batman, Hakkari, Gaziantep, Mardin, İstanbul ve Ankara’da 34 kişi, Kasım 2012’de düzenlenen ikinci dalgada ise dokuzu kamu görevlisi 19 kişi gözaltına alınmıştı. Zanlılardan 22’si tutuklanmıştı. Joker tabir edilen başarılı öğrencileri para karşılığında başka kişilerin yerine ÖSS, YGS, LYS, ALES, ÜDS, KPSS, KPDS, DGS ve STS gibi sınavlara sahte kimlik düzenleyerek sokan KCK bağlantılı suç örgütüyle ilgili dava açılmıştı.

TMK 10. maddesiyle görevli İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ikinci celsesi yapılan duruşmaya tutuklu yargılanan 10 sanık, bazı tutuksuz sanıklar ve avukatları katıldı. İki saat süren sabah oturumunda Mahkeme Başkanı Atilla Rahman, sanıkların ve avukatların tahliye taleplerini aldı, değerlendirmek ve ara kararı açıklamak için duruşmaya ara verdi. Mahkeme heyeti aranın ardından, yakalanamayan sanık Çetin Yaşar hakkındaki yakalama kararının devamına, avukatların mahkemeyle ilgili görevsizlik kararının reddine, tutuklu sanıklardan Ali İliş ve Fadıl Tayfun'un tahliyesine, aralarında örgüt elebaşı olduğu iddia edilen Mehmet Kenan Öztürk’ün de bulunduğu sekiz sanığın ise kaçma şüphesi ve delillerin henüz toplanmamış olmasından tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Böylece davada tutuklu sanık sayısı sekize düştü. Duruşma, 2013 Aralık ayına ertelendi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER