ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Temmuz 2013 Salı 01:56

Şimşek: (Varlık barışı) Süre uzatımı için gerekli yazı gönderildi


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, varlık barışı ile ilgili süre uzatımı için gerekli yazıyı bakanlar kuruluna gönderdiğini, buna ilişkin bakanlar kurulu kararının çıkış sürecinin şu an devam ettiğini söyledi.

Memleketi Batman'da iftar programlarına katılıp aile ziyaretleri gerçekleştiren Bakan Şimşek, TPAO Kristal Park tesislerinde kanaat önderleri ile yapacağı toplantı öncesi basın mensuplarının sorularını cevapladı. Varlık barışı ile ilgili soruya, "Süre uzatımı için gerekli yazıyı gönderdim. Buna ilişkin bakanlar kurulu kararının çıkış süreci şuan devam ediyor. Yani bir bakanlar kurulu kararıyla biz süreyi kanunun verdiği yetki çerçevesinde 3 aylık uzatmayı düşünüyoruz" yanıtını verdi.

Varlık barışına başvuru sayısı ve ne kadar vergi toplandığı yönündeki soruya Şimşek, vatandaşların işlerini son güne bıraktığını belirterek son gün verilerini de toplayarak hafta içerisinde kamuoyu ile paylaşacaklarını ifade etti.

"Mısır'daki Türk mallarına boykot söylentisinin ekonomiye yansıması olacak mı" şeklindeki soruyu da cevaplayan Bakan Şimşek, bir takım söylentilerin olduğunu ancak henüz bir etki analizi yapmanın erken olduğunu söyledi. Mısır'ın çok sıkıntılı bir dönemden geçtiğini kaydeden Bakan Şimşek, Mısır'ın istikrarlı olmasını, demokrasi içerisinde temel hak ve özgürlüklere saygılı olarak gelişmesini temenni ettiklerini ifade etti.

Bakan Şimşek, "Tabi böyle söylentiler var ama henüz bir etki analizi yapmak için çok erken. Mısır hakikaten büyük bir medeniyet. Kardeş bir ülke. Çok sıkıntılı bir dönemden geçiyor. İnşallah bir an önce istikrara kavuşur. Bizim ilişkilerimiz, bizim kardeşliğimiz kadimdir. Eminim Mısır halkı sonunda en doğrusunu bulacak. Mısır bu bölgenin en önemli ülkelerinden bir tanesi. O anlamda ben inanıyorum ki Türkiye ile ilişkiler bu bahsettiğim süreç işledikten sonra tekrar rayına girer. Süreçte hani ne tür bir etki olur bakmak lazım. Ama dediğim gibi henüz çok erken yani söylentiler var ama bakacağız." dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER