ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ocak 2014 Salı 15:21

Simav Özel İpek Eğitim Hizmetleri'nden basın açıklaması


Simav Özel İpek Eğitim Hizmetleri, Hizmet Hareketi'ne yönelik 'Haşhaşin' ve büyükelçiler toplantısında söylenen, "Bu örgütün yurt dışında da mutlaka anlatılması, deşifre edilmesi gerekiyor." cümlesine basın açıklamasıyla cevap verdi.

Simav Özel İpek Eğitim Hizmetleri, 'Eğitim Sevdalısı İnsanlara Haşhaşi Denilemez' başlığı ile yaptığı açıklamasında, Özel İpek Eğitim Hizmetleri olarak 1992 yılından itibaren Simav’da okul, dershane ve öğrenci yurtlarıyla, eğitimden öğretime ve barınmaya kadar çeşitli faaliyetlerle karşılık beklemeden hizmet etmeye çalışıldığı belirtilerek, "Zira cümle âlem bilir ki biz Yunus mesleğinin muhabbetiyle hep şu mısraları okuyup durduk hayat boyunca; 'Dövene elsiz gerek / Sövene dilsiz gerek / Derviş gönülsüz gerek..." denildi.

Açıklamada, şu görüşlere yer verildi: "Elhak kendi hususi işlerimiz için tercih ettiğimiz yol yine, Yunus Emre’nin gösterdiği erkândır; lakin çok büyük bir hayal kırıklığı var. Düne kadar yere göğe sığdırılamayan, alkışlanan bu hizmetlere ve aynı zamanda alkış aldığınız bu insanlara bunları yakıştırmak çok büyük yara açtı. Bizde büyük bir hayal kırıklığı oluşturdu. Yıllardır hizmet veren kurumuz. Bunun bir an önce durdurulmasını istiyor. İnsanları bu kadar karalamak, vicdanları yaralar. Yutkunup da söylenmeyen her cümle, Allah'a verilen bir dilekçe hükmündedir. Kurumumuz üyelerine, ortaklarına ve gönülden destek verenlere daha doğrusu toplumun kabul ettiği 'Karınca basmaz Hizmet erlerine haşhaşi denilmesi bizleri çok üzdü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Büyükelçiler Konferansı'nda yaptığı, 'Bu örgütün yurt dışında mutlaka anlatılması, deşifre edilmesi gerekiyor.' şeklindeki konuşmasına ise Simav ve köylerinden 30 ailenin çocuklarının 25 yıldır yurt dışında bu okullarda öğretmenlik yaptıklarını düşününce çok üzüldük. Başbakan Erdoğan’ın, bu sözleri ve büyükelçilere verdiği bu görevle, Anadolu insanının dişinden tırnağından artırdığı himmetlerle açılan 160 ülkedeki Türk okullarının durumunu da bir bakıma tehlikeye sokmuş bulunuyor. Zira Sayın Erdoğan, cemaaten tehlikeli bir “örgüt” diye bahsediyor ve büyükelçilerden cemaatin tehlikeli bir örgüt gibi anlatılmasını istiyor. ütfen manzarayı bihakkın görün, Başbakanımızın her yaptığının alkışlanması, hakperestlikten uzaklaşarak her icraatınızı tezahürat coşkusuyla kutsanması yanıltıcı olabilir. Aslında o kardeşlerimiz bu yaptıklarıyla Başbakanımıza fayda sağlamıyor, zarar veriyor; çünkü kardeşlik hukuku, eğriye eğri, doğruya doğru demekten geçiyor. Ve bu şekildeki söylemler halkın yüreğinde derin bir yara açmaktadır."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER